Başbakan Davutoğlu: "Korkmuyoruz, korkmayacağız"

Giriş Tarihi: 1.4.2016 13:42 Güncelleme Tarihi: 1.4.2016 15:57
Başbakan Davutoğlu: Korkmuyoruz, korkmayacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütünün "nefret tohumu" ekmek istediğini vurgulayarak, "Biz her zaman Diyarbekir'in vicdanına ve kardeşliğine güveniyoruz. Dün burada bu saldırıyı yaptılar. Zannettiler ki 'Başbakan Ahmet bu saldırılardan korkar, Diyarbekir'e gelmekten çekinir' dediler. Korkmuyoruz, korkmayacağız" dedi.

lı vatandaşlara, "Allah'ın selameti, barışı ve kardeşliği Diyarbakır üzerine olsun. Tekbir getiren dillerinizden tekbir hiç eksilmesin" diye seslenen Davutoğlu, "Diyarbakır sizinle buluşmaya geldik, yüreğimizi yüreğinizle maya kılmaya geldik. Bilirsiniz her fırsatta Diyarbakır'a gelirim. Ben Konya'da doğmuş olabilirim, İstanbul'a aşık olabilirim ama bilin ki ben bu kardeşleriniz ebediyen Diyarbakırlıdır. Semadan bakıldığında sur bir yürek gibidir. Diyarbakır'ın her taşı bizim için azizdir. Bizim için canı feda edecek kadar azizdir" diye konuştu.

"BİRİLERİ YÜREĞİMİZİ PARÇALAMAK İSTİYOR"

Buraya gelirken yüreğinde sadece Diyarbakır aşkı olduğunu dile getiren Davutoğlu. "Birileri yüreğimizi parçalamak istiyor. Birileri semaya sanki bu vatanın tek yürek olduğunu göstermek isteyen Sur'umuzu, Sur içimizi parçalamak istiyor, Bugün buraya sizinle buluşmaya gelirken gönlümde, yüreğimde sadece Diyarbekir aşkı vardı, sadece Ulu Cami'de buluşmak vardı ama bu buluşmayı bize çok gördüler. Dün 7 canımızı 7 yüreğimizi bizden aldılar" dedi.

"O KARDEŞLERİNİZ SİZİN İÇİN GELMİŞTİ"

"Diyarbekir ses veriyor, şehitler ölmez, şehitler ölmez" diyor diye seslenen Davutoğlu şöyle devam etti:

"7 yiğidimizi, 7 canımızı anadolunun diğer köşelerine gönderdik. Diyarbekirliler o kardeşleriniz sizin için gelmişti. O kardeşleriniz bu minarelerden ezan susmasın diye gelmişti. Bu albayrak inmesin diye gelmişti. Diyarbekir, Şam gibi Halep gibi tahrip olmasın diye canını feda etiler. Diyarbekirliler onlar Bursa'da, Mersin'de, Ankara'da, Erzurum'da doğmuş olabilir ama onlar ebediyen Diyarbekirlidir, Diyarbekirli olacaklar. Bu şehitlerin emanetine sahip çıkacak mısınız? O hainlere bu ezan sesini dindirmek isteyenlere gür bir sesle biz buradayız burada olacağız, Diyarbekir bu medeniyetin şehri diyecek misiniz" ifadelerini kullandı.

"DİYARBEKİRLİ AHMET BURADA"

Kalabalığın "Serok Ahmet" sloganlarının atması üzerine, "Bilin ki Diyarbekirli Ahmet burada. Konyalı,Edirneli, Muğlalı Ahmetler, Mehmetler, Mustafalar, Ayşeler burada. Bizi bölemeyecekler. Bizi ayıramayacaklar. 1 Kasım akşamı muhteşem bir demokrasi zaferiyle kazandığımda Hz. Mevlana'nın huzurundaydım şimdide ulu caminin huzurunda mevlananın huzurunda milletime dönüp bir söz verdim. Sevgi tohumlarında el ele tutuşmaya var mısınız" diye sordu.

"NEFRET TOHUMU EKMEK İSTEDİLER"

Terör örgütünün "nefret tohumu" ekmek istediğini vurgulayan Davutoğlu şunları kaydetti:

"Biz size güveniyoruz. Biz sizin yüreğinize güveniyoruz. Biz her zaman Diyarbekir'in vicdanına ve kardeşliğine güveniyoruz. Dün burada bu saldırıyı yaptılar. Zannettiler ki 'Başbakan Ahmet bu saldırılardan korkar, Diyarbekir'e gelmekten çekinir' dediler. Biz bu alçakların saldırılarından tehditlerinden ulu camiyi bırakır mıyız? Siz bizi tanıdınız, biz sizi tanıdık. Allah şahit olsun Konya ne kadar emniyet içinde olacaksa Diyarbakır'da o kadar emniyet içinde olacaktır. Korkmuyoruz, korkmayacağız. Zannettiler ki biz korkacağız. Meclis meydanından haykırdım buradan da haykırıyorum. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız."

"BİZE BİR ADIM BİLE GERİ ATTIRAMAZLAR"

"Allah'a burada dua ediyorum, canımı alacaksa burada, Diyarbakır'da Kürt kardeşlerimle alsın" diyen Davutoğlu, "Bize geri adım attıramazlar. Bizi bir adım bile geri götüremeyecekler. Bacılarım Allah sizden razı olsun. Öyle evlat yetiştirin ki sevgi desinler kardeşlik desinler hep barış deyin, kardeşlik deyin, birlik deyin" ifadelerini kullandı.

MECLİSTEN YAPTIĞI "SELAMLAŞIN" ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Meclis gurubundan yaptığı "herkes birbiriyle selamlaşsın" çağrısını yineleyen Davutoğlu, bu seferberliği bu sefer de Diyarbakır'dan başlattığını belirterek, "Size selamların en büyüğüyle sesleniyorum. İnşallah Diyarbekir'e tekrar tekrar geleceğiz. Onlara inat Konya'ya ne kadar gidiyorsam Diyarbekir'e de o kadar geleceğim. Beni kardeşinizi misafir edecek misiniz? Bizi ailenizden bir fert olarak görecek misiniz" dedi.

Terör olayları nedeniyle zarar gören ev ve iş yerlerinin yeniden onarılacağını anımsatan Davutoğlu, "Bilin ki onların yıktıkları yaktıkları her taşı yeniden imar edeceğiz. Onların zarar verdiği her esnafın zararını yeniden karşılayacağız, Onların zarar verdiği her evi, her sokağı yeniden işa edeceğiz. Onlar yıkarsa biz yapacağız, onlar yakarsa biz daha güzelini inşa edeceğiz. Onlar kardeşliğimize halel getirmek isterse biz ebediyen kardeşiz diye haykıracağız" diye konuştu.

"BUNLARIN TUZAKLARINA VE PROVOKASYONLARINA FIRSAT VERMEDİNİZ"

Diyarbakır'a teröre itibar etmediği için teşekkür eden Davutoğlu konuşmasını şöyle sonlandırdı:

"Bunların tuzaklarına ve provokasyonlarına fırsat vermediniz. Bunlar ne zaman sizi tahrik etmeye kalksa siz hep vakarla davrandınız. Nevruzda çağrılarda bulundular siz destek vermediniz. Ama bakın sadece selam vermeye geldim binlerce Diyarbekirli bağrını açtı. Onlar sizinle buluşamazlar. Allah yolumuzu daima kardeşlerin yolu eylesin. Bunlar diyorlarmış ki şimdi burayı 'insansızlaştıracaklar' diyorlar. Aksine Sur'u siz Diyarbekirlilerle buluşturacağız. Suru insanların barış içinde dolaştığı güzel bir mekan haline getireceğiz. Diyarbakırlı esnaf kardeşlerimizin yaralarına saracağız. Bu arada tahrip edilen okulların daha iyisini yapacağız."

Başbakan Davutoğlu Sur'da Diyarbakırlılara seslendi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu: "Korkmuyoruz, korkmayacağız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN