Büyükşehir Belediyesi'nden 'logo' açıklaması

Büyükşehir Belediyesi, bazı sitelerinde “Gaziantep'in yeni logo çalışması” ile ilgili çıkan iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 2.4.2016 17:48 Güncelleme Tarihi: 2.4.2016 17:49
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden 'logo' açıklaması

İŞTE AÇIKLAMANIN TAM METNİ;

Bazı sitelerinde "'in yeni logo çalışması" ile ilgili bir haber yayınlanmıştır. Bahsi geçen haberde Gaziantep için hazırlanan kapsamlı marka şehir kimliği çalışması sadece bir logo çalışmasına indirgenerek maliyeti üzerinden yanlış ve eksik bir şekilde sorgulanmaktadır.

Sanayi, turizm, kültür ve gastronomisi ile hem Türkiye'de hem de dünyada adından söz ettirmeyi başaran Gaziantep, kendi alanında hızla yükselen bu değerlerini dünyaya pazarlayan marka değerinin daha iyi anlaşılması için marka şehir kimliği çalışmasına ihtiyaç duymuştur.

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sanayi ve ticaret odaları ile önemli paydaşların tümünün dahil edilerek hazırlandığı çalışmada öncelikli olarak tüm belge, , doküman, planlama ve araştırmalardan Gaziantep'in son 10 yıllık gelişim haritasını çıkarılmıştır. Yapılan araştırma verilerinin sağlamasını yapmak ve ulusal kanaat önderlerinin fikrini almak adına İstanbul ve Gaziantep'te toplamda 45 kişi ile (Gaziantepli sanayici, iş adamı, yazar, Gaziantepli ünlü kişiler) yüz yüze röportajlar gerçekleştirilmiştir.

Projenin uzun vadede vizyon kazanması adına ortaöğretim derecesindeki çocuklara 'Hayalimdeki Gaziantep' konulu resim çalışmaları yaptırılmıştır. Bu çalışmalar ışığında hazırlanan Stratejik Plan, Şehir Markası, Dünyadaki Markalaşma Örnekleri, Trendler ve Analizler sunumları yapılmıştır.

Yapılan kapsamlı araştırmalar neticesinde; marka şehir kimliği çalışmasına özel internet sitesi ve sosyal medya hesapları, 1 adet genel lansman filmi; fıstık, bakır, el işi, mutfak, mimari konulu 5 tema olmak üzere toplam 6 reklam filmi, sound logo alternatifleri, 2 renk alternatifli 20 farklı içerikli toplamda 40 adet logo tasarlanmıştır. 2 adet web sitesi tasarımının yanı sıra Türkçe ve İngilizce alternatifli gazete ve broşür tasarımları yapılmıştır.

Son olarak kurumsal kimlik ve promosyon ürünleri ile 1 proje tasarım filmini de kapsayan çalışmaların son hali 8 Şubat 2016'da tüm Gazianteplilerin davet edildiği bir lansmanla kamuoyuna tanıtılmıştır.

Şehrin önemli değerleri olan sanayisi, Antepfıstığı, baklava, hayvanat bahçesi, kebap, el sanatları, organik simgelerin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması için böylesi bir film ve logo çalışmasının yapılmasına ve çıkan ürünlerin yeterliliğine "ortak akılla" karar verilmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden 'logo' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN