Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Albay Zeki Üçok’a iade-i itibar

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Paralel Yapı’nın sahte belgelerle aldığı Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atılması kararını iptal etti

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Albay Zeki Üçok’a iade-i itibar
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYM), sahte belgelerle alınan Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'ın Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılması kararını iptal etti. Kuvvetleri'nde Gülen'in Işık Evleri yapılanmasını soruşturan Üçok hakkında iki kez TSK'dan atılma kararı verilmişti. Üçok'un haklarına kavuşabilmesi için ikinci ihraç kararının da iptal edilmesi gerekiyor. İlk iptal kararını sevinçle karşılayan Üçok, TSK'daki Paralel Yapılanma'ya karşı mücadelenin önemine dikkat çekiyor. Ahmet Zeki Üçok, 2009 yılında Hava Kuvvetleri Askeri Başsavcısı'yken Kayseri'deki 2'nci Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nda yürüttüğü Işık Evleri soruşturmasında, Fetullah Gülen Cemaati'nin TSK'daki yapılanmasını deşifre etti. Bu soruşturma ile Gülen'in hedefi olan Üçok, Gülenci üç astsubaya hipnozla işkence yaptığı iddiasıyla TSK'dan atıldı. Balyoz, Ergenekon, sahte çürük çetesi gibi davalara da dahil edilen Üçok hakkında yargılandığı 20'ye yakın davada yüzlerce yıl hapis cezaları istendi. İki kez de Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihracına karar verildi. Kayseri'deki "Hipnoz Davası" olarak bilinen davada adil yargılama hakkının ihlal edildiğine karar verilip yeniden yargılanmaya başlayınca Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Üçok'un durumunu yeniden ele aldı. Albay Üçok'un başvurusunu inceleyen 5 askeri hakimden oluşan heyet, "Hipnoz Davası" nedeniyle TSK'dan atılması kararını iptal etti. Oy birliğiyle verilen kararda, Üçok'un bu davada yeniden yargılanmaya başlandığı anımsatılarak, TSK'dan atılmasına sebep olan davanın hukuka aykırı olduğu sonucuna varıldığı vurgulandı.

'PARALEL YAPI HAYATIMIZI KARARTTI'
Kararı değerlendiren Üçok, hakkında iki kez TSK'dan atılma kararı olduğu için diğer karar da iptal edilirse ancak haklarına kavuşabileceğini söyledi. Paralel Yapı'nın devlete verdiği zararlar dışında kendisiyle mücadele edenlerin hayatlarını da kararttığını ifade eden Üçok, "Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir suçlamayla, hipnoz ile işkence yapmakla yargılandım. Bu suçlamaya dayanılarak da ordudan atıldım. Benim davam, Gülen'in Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de etkili bir şekilde yapılandığını gösterdi. TSK'daki yapılanmaya karşı etkili bir şekilde mücadele edilmesi gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Albay Zeki Üçok’a iade-i itibar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN