"PKK, Paralel Yapı ve ASALA yan yanaydı"

Cumhurbaşkanı, ABD dönüşü konuştu: Brookings Enstitüsü önündeki gösterilerde Paralel Yapı, PKK ve ASALA iç içeydi. Azeri gazetecinin gözyaşları, ders niteliğinde

Giriş Tarihi: 4.4.2016
PKK, Paralel Yapı ve ASALA yan yanaydı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde ziyaretine ilkin açıklamalarda bulundu. Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde 53 ülke ve 4 uluslararası kuruluştan devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya geldiklerini aktaran Erdoğan, Brookings Enstitüsü'ndeki konferansı sırasında, enstitünün önünde gerçekleştirilen gösterilere dikkati çeken şunları söyledi:

ENSTİTÜ ÖNÜNDE GÖSTERİLER: "Orada PKK terör örgütü, YPG, ASALA ve Paralel Devlet Yapılanması temsilcilerinin hepsinin iç içe, yan yana olduğunu gördük. Tabii bu bir ispattı. Bu Paralel yapılanmaya gönül vermiş olan saf, temiz kardeşlerime sesleniyorum: Kimlerle iç içe olduklarını bilmeniz gerekiyor. Ülkemizdeki terör örgütünün Amerika'daki ayaklarının orada özellikle Paralel Devlet Yapılanması'yla nasıl iç içe olduğunu bilmeniz gerekiyor ve bunlar orada maalesef ülkemde şehit olan, bizim Mehmet'imiz için polisimiz için köy korucularımız için ağlamıyor."

ZİRVEDE VERİLEN MESAJLAR: "Dünyada silah yapımında kullanılabilecek nükleer malzemelerin azaltılması, nükleer terörizm tehdidiyle mücadele için uluslararası iş birliğinin artırılması konularındaki siyasi irademizi teyit ettik. Bu çerçevede nükleer silahlardan tamamen arındırılmış bir dünyayı kurmamızın gereği üzerinde ısrarla durdum. Nükleer enerjiden barışçıl amaçlarla yararlanma alanlarındaki çalışmalara, nükleer güvenliğe azami özen gösterilmek suretiyle sürdürüleceğine işaret ettik. Ayrıca son dönemde İstanbul, Ankara, Brüksel, Lahor, Paris gibi kentlerde gerçekleştirilen menfur terör eylemleri karşısında artık hiçbir ayrım gözetmeden terörle küresel boyutta mücadele için samimi ve etkili bir uluslararası işbirliği yapılması gerektiğini de vurguladım."

SORU SORAN AZERİ GAZETECİNİN GÖZYAŞLARI: "Azeri bir gazetecinin yanıma yaklaşarak dün Ermenistan- sınırındaki çatışmalar neticesinde ölen 12 Azeri kardeşimizle ilgili, siz ne diyorsunuz diye bana sordu ve cevabını verirken gözlerinden akan yaşları gördüğümde hakikaten orada duygulanmamak mümkün değildi. O da gazeteci, bizdekiler de gazeteci. Tabii buradaki medya mensuplarını tenzih ediyorum ama gazetecilik, bu ülkenin Cumhurbaşkanı'na ve onun ailesine küfür etmek değildir. İşte orada gördüğüm o tablo, aslında ders niteliğinde bir tablodur."

AZERBAYCAN ATEŞKESE HAZIR: "Olayı duyduğum anda İlham Aliyev kardeşimi aradım. Kendilerine başsağlığı dileklerimizi ilettik ve o anda zaten çatışmalar devam ediyordu. Fakat ateşkes ile alakalı az önce aldığım bilgi, eğer Ermenistan tarafı ateşkes ilan ederse, da ateşkese hazır olduğunu açıkladı."

İŞ DÜNYASIYLA TEMASLAR: "Gerek ikili olarak Amerika'nın en önde gelen kuruluşlarıyla, ülkemizde yatırımları olan kuruluşlarla, yaklaşık 22-23 önemli Amerikan şirketinin CEO'larıyla da bir görüşmem oldu. Daha sonra akşam, yaklaşık 500'e yakın yine bu tür şirketlerin yönetici kadrolarıyla bir yemeğimiz oldu. Tabii Türk-Amerikan iş çevreleriyle bir araya gelerek, ülkemizde nerede, nasıl, hangi teşviklerden istifade etmek suretiyle adımlar atılabilir kendilerine özellikle hatırlattık." Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıklamalarını ardından geçirdiği kalp krizi sonrası ameliyat olan işadamı Özdemir Bayraktar'ı hastanede ziyaret etti. Ziyaret 45 dakika kadar sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"PKK, Paralel Yapı ve ASALA yan yanaydı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN