Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaptığınız bir nezaket dersi

Başbakan Davutoğlu ile buluşmasında, 2.7 milyon Suriyeli mülteciyi ağırlayan ’nin uyguladığı modelin incelenmesi gerektiğini belirten ünlü sanatçı Bono, “Türk halkının nezaketinden onur duydum” diye konuştu

Giriş Tarihi: 4.4.2016
Yaptığınız bir nezaket dersi
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelen İrlandalı rock grubu U2'nun solisti ve şarkı sözü yazarı Bono, 'nin Suriyeli sığınmacılara gösterdiği misafirperverliğe övgüler yağdırdı. "Bu sizin yaptığınız aslında sıra dışı bir şey, bir nezaket dersi. Türk halkının nezaketinden onur duydum" diye konuşan Bono, şunları kaydetti: "Senelerdir süren bu çatışma esnasında, bu ülkenin tüm şehirlerinde, tüm ilçelerinde insanlar ağırlandı. Onlar komşularına kapılarını açtılar, savaşın getirdiği tüm zorluklara rağmen insanlara kapılarını açtılar. İkinci olarak açtığınız okullar, tüm dünyaya ders niteliğinde."

BAMBAŞKA BİR MODEL
'nin mültecileri ağırlama konusunda, dünyada zirvede olduğunun vurgulayan Bono, "Siz burada, 'de bambaşka bir model uyguluyorsunuz ve sizin bunu nasıl başardığınızı, bu modeli anlamamız lazım. Sizin verdiğiniz ders, bir komşuluk dersi ve bizim de bu komşulukta yer almamız gerekiyor" dedi. Türkiye-AB Zirvesi'nde 2.7 milyon mülteci ağırlayan bir milletin başbakanı olarak gurur duyduğuna işaret eden Davutoğlu ise şunları kaydetti: "Kamplarda 300 bin insan mevcut. Geri kalanın çoğunluğu şehirlerde yaşıyor. Öğleden önce Türk öğrencilere, öğleden sonra Suriyeli öğrencilere eğitim veren okullarımız var. 100 binden fazla Suriyeli bebek hastanelerimizde doğdu. Onlar da ailemizin birer üyesi ve inanıyorum sizin oraya gitmenizle sesleri daha çok duyulacaktır."

ACAR'IN CENAZE TÖRENİNE KATILDI
Başbakan Davutoğlu dün, Ankara'da vefat eden eski milletvekili ve din âlimi Dr. Emin Acar'ın Hacı Bayram-ı Veli Camisi'ndeki cenaze törenine katıldı. Cenaze namazının ardından eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Hacı Bayram Mahallesi'nde esnaf ziyaretinde bulunan ve çay içen Davutoğlu, vatandaşların sorunlarını dinledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaptığınız bir nezaket dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN