Bakanlık'tan NASA açıklaması

Bakan 'nun NASA ile alakalı değerlendirmesinin NASA'nın uzay çalışmalarını kapsamadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 5.4.2016 14:47 Güncelleme Tarihi: 5.4.2016 14:47
Bakanlık'tan NASA açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bakan 'nun NASA ile alakalı değerlendirmesinin NASA'da çalışan bir elemanın yaptığı tahminiyle alakalı olup uzay çalışmalarını kapsamadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacılarının, Akdeniz havzasında 900 yıllık kuraklık değişkenliği üzerine yapmış oldukları çalışmalar ile Bakan Veysel Eroğlu'nun bu konu ile alakalı değerlendirmelerinin yer aldığı belirtilerek, "NASA'da çalışan bir elemanın 9 asırlık kurak dönem iddiası ilmi bir tahmin olmayıp, NASA'nın uzay çalışmaları ihtisas alanı ile de alakalı değildir. NASA'da çalışan eleman Doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki bir kaç ülkeden elde ettiği ağaç halkalarının 900 yıllık bilgilerine bakarak son yılların daha kurak olduğunu söylemektedir. Ancak bu çalışmada 'den çok az veri kullanıldığından tespitler daha çok Doğu Akdeniz çanağındaki ülkeler için geçerlidir" denildi.

NASA'nın resmen Türkiye için herhangi bir kuraklık tahmini yapmadığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:
"Sadece NASA'da çalışan birinin ağaç halkalarından elde ettiği iklim verilerine ait bir değerlendirme söz konusudur. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun NASA ile alakalı değerlendirmesi de NASA'da çalışan bir elemanın yaptığı kuraklık tahminiyle alakalı olup uzay çalışmalarını kapsamamaktadır.

Bakan Eroğlu, NASA'da çalışan bir elemanın ağaç halkalarına bakarak global, çok kaba bir tahmin yaptığını, kendilerinin ise noktasal ve bölgesel tahminler yaparak daha doğru neticelere ulaştıklarını belirtmiştir. Netice itibariyle tarafsız bakış açısıyla değerlendirildiğinde görülecektir ki Bakan Eroğlu'nun açıklaması sadece NASA'da bir elemanın iklim tahminleri üzerinedir. NASA'nın uzay çalışmaları ile alakalı değildir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık'tan NASA açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN