Türkiye'nin en iyi haber sitesi

belgelerini yayınlayan gazeteci Putin iddiasını güçlendirdi!

" belgelerini" ortaya çıkaran ICIJ Direktörü Gerard Ryle, belgelerde mafya bağlantılarının bile olduğunu belirterek, "Vergi cennetleri üzerindeki uluslararası baskı artacak." dedi.

Giriş Tarihi: 5.4.2016 14:09 Güncelleme Tarihi: 5.4.2016 21:45
Panama belgelerini yayınlayan gazeteci Putin iddiasını güçlendirdi!

"Panama belgelerini" ortaya çıkaran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Direktörü Gerard Ryle, belgelerde mafya bağlantılarının bile olduğunu belirterek, "Vergi cennetleri üzerindeki uluslararası baskı artacak." dedi.

"BELGELERİ SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG' GAZETESİNİN MUHABİRİNDEN ALDIK"

Ryle Putin'in yakınlarının offshore sisteminden ciddi faydalandığını belirten Ryle, "Esad'a ve rejime, kendi halkını bombalamasına izin veren yakıtı tedarik eden şirketin belgelerini bulduk" açıklamasını yaptı. Ryle ayrıca bütün belgeleri Süddeutsche Zeitung' gazetesinin muhabiri Bastian Obermayer'den aldıklarını belirtti.

"PUTİN'İN ÇOK YAKINLARI BU LİSTEDE VAR"

Belgelerin, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'e son derece yakın isimlere ulaşan bir para zincirine işaret ettiğinin altını çizen Ryle, "Putin'in bazı arkadaşları bu belgelerde yer alıyor. Bu konuda hiçbir şüphe yok. Örneğin belgelerde ismi geçenlerden birisi Putin'in çocuğunun vaftiz babası. Offshore şirketler de ortada. Tüm imzalar, pasaportlar, her şey ortada. Bu işlerden faydalananlar kesinlikle Putin'in çok yakınları." bilgilerini verdi.

"ESAD'A HALKINI BOMBALAMASI İÇİN YAKIT TEDARİK EDİLİYOR"

Ryle, Panama belgeleri içerisinde Suriye'deki rejimin lideri Beşşar Esad'e yakın isimlerin de bulunduğunu aktararak,
"Suriye'deki rejimle bağlantılı uluslararası yaptırımlar listesinde olan üç şirketin ve bazı kişilerin offshore hesaplarını bulduk. Örneğin, Esad'a ve rejime kendi halkını bombalamasına izin veren yakıtı tedarik eden şirketin belgelerini bulduk." ifadelerini kullandı.

"GÜNEY AMERİKA'YA DAİR ELİMİZE ÇOK BELGE GEÇTİ"

belgeleri içinde, offshore vergi cennetlerinde hesapları olanlar arasında hüküm giymiş mafya üyelerinin bile olduğunu anlatan Ryle, "Mafya bağlantıları bulduk. Her tür mafyadan bahsediyorum; Japon mafyası, İtalyan mafyası... Bu insanlar, bu suçlardan hüküm giymiş. Örneğin Güney Amerika'ya dair elimize çok belge geçti. Fakat bu insanların hepsi, bu dünyanın içerisinde ve işleri için meşru iş adamlarını kullanıyorlar. Biz bu konuda kamu yararını gözetiyoruz." görüşünü paylaştı.

"VERGİ CENNETLERİ ÜZERİNDE BASKI ARTACAK"

Ryle, Panama belgelerinin sızdırılmasının ve içeriklerinin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından dünyada vergi cenneti olarak bilinen yerlerde uluslararası baskının artacağını vurgulayarak, "Dokümanlara baktığımızda, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ya da AB her vergi kaçırmayı engelleyici adım attığında offshore dünyasının da taktik değiştirdiğini, yeni bir yol bulduğunu görüyoruz. Bu kez çok güçlü reformların yapılması gerekebilir. Yoksa yine bir yolunu bulacaklar." uyarısında bulundu.

"HER YIL 1-1,6 TRİLYON DOLAR AKLANIYOR"

Finansal Gizlilik Endeksi (FSI) 2015 verilerine göre, dünyada 21 - 32 trilyon değerinde finansal varlık ya oldukça düşük vergi ödenen ya da hiç vergi ödenmeyen ülkelerde tutuluyor. Bu varlıklar, mevcut vergi sistemlerinin dışına çıkartılarak alternatif vergi cennetlerine yönlendiriliyor. Her yıl 1 - 1,6 trilyon doların ise yine bu vergi cennetleri üzerinden aklandığı tahmin ediliyor.

PANAMA KRİZİ MESSİ'Yİ DE VURDU

GERARD RYLE KİMDİR?

ICIJ Direktörü olan Avustralya asıllı gazeteci Ryle, aynı zamanda ICIJ'in yönetim merkezinde 60 ülkeden toplam 160 araştırmacı gazetecinin yer aldığı uluslararası bir inceleme komisyonunun da başkanlığını yürütüyor.

Ryle, geçen yıl İngiltere'nin en büyük bankası HSBC'nin "varlıklı müşterilerinin İsviçre'deki hesapları üzerinden vergi kaçırmalarına yardımcı olduğu" iddialarını "Swissleaks" adı altında gündeme getiren araştırmayı yönetmişti. Belgelere göre bankanın, 10 ülkeden 30 binden fazla hesap aracılığıyla zengin müşterilerin vergiden kaçmasına yardım ettiği öne sürülmüştü.

Ryle, yaklaşık 26 yıl boyunca The Sydney Morning Herald, The Age gibi çok sayıda Avustralya ve İrlanda gazetesinde araştırmacı gazetecilik haberlerine imza attı. Birçok ödül de alan Ryle'ın araştırmalarının bir kısmını topladığı "Firepower" (Ateş Gücü) adlı bir kitabı bulunuyor.

PUTİN'E YAKIN İSİMLER

Panama belgelerinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çocukluk arkadaşı ve çello sanatçısı Sergey Roldugin'in, "üst düzey Rus yetkililerinin kişisel bankası" olarak bilinen "Bank Rossiya"nın çoğunluk hissedarı Yuri Kovalchuk'un ve milyarder Arkadi ve Boris Rotenberg kardeşlerin adları da geçiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panama belgelerini yayınlayan gazeteci Putin iddiasını güçlendirdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN