Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Dokunulmazlık gecikmez’

Giriş Tarihi: 7.4.2016
‘Dokunulmazlık gecikmez’

Başbakan Ahmet Davutoğlu: CHP’den dokunulmazlıkla ilgili olumlu teklif gelirse ortak inisiyatifle hareket edeceğiz. Aksi durumda kendi teklifimizi Anayasa Komisyonu’na sunacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün gittiği 'nın başkenti Helsinki'deki temasları kapsamında ilk olarak Parlamento Başkanı Maria Lohena ile bir araya geldi. Başbakanı Juha Sipila ile Başbakanlık Resmi Konukevi'nde baş başa ve heyetler arası görüşme yapıldı. Ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu şunları söyledi:
(Vatandaşlara ait kimlik bilgilerinin sızdırıldığı iddiası) Konuyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'dan bilgi aldım. Gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdim. Vatandaşlarımız bu konularda gerekli tedbirin alındığından emin olmalı. Siber suçlar bütün dünya için büyük tehdit. Başbakan olarak benim kişisel verilerim ne kadar mahrem ve önemli ise herhangi bir vatandaşımızınki de o ölçüde önemli. Evimin adresi bildirilmiş. Gelmek isteyen varsa buyursun.
Dokunulmazlıklar konusunda tutumumuz açık ve net. Görüşlerimizi CHP'ye ilettik. Salı günü grup başkanvekilleri ile bir toplantı yaptım. Bu konuyla ilgili gecikme olmaması için gerekli talimatları verdik. CHP'nin teklifi geldikten sonra ister olumlu, ister olumsuz cevap gelmiş olsun, derhal harekete geçilecek. Olumlu cevap gelirse ortak bir inisiyatif olarak, değilse AK Parti kendi görüşünü ve teklifini Anayasa Komisyonu'na ve Meclis'e sunacak.
Suriye'de kriz başladığından beri hiçbir Suriyeli sığınmacı 'den ülkelerine geri gönderilmedi. Geri gönderildikleri kesinlikle doğru değil. Onlar bizim çocuklarımız gibi. Geçen yıl ekimde Yunanistan'a günde yaklaşık 6 bin kaçak göçmen geçerken 20 Mart'tan sonra bu sayı 350'ye düştü. Süreç oldukça iyi gidiyor. Finlandiya Başbakanı Sipila ise "Türkiye AB'nin önemli bir ortağı ve üyeliğini destekliyoruz. Türkiye-AB anlaşması kaçak göçmen sayısını azaltamada fark yaratacak" dedi.

SMS DİPLOMASİSİ
Türkiye-Finlandiya İş Forumu'na Sipila ile katılan Davutoğlu, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 13 geriledi. 2 yılda 3 milyar euroya, 2020'ye kadar 5 milyar euroya ulaşsın istiyoruz. (İş adamlarına) Herhangi bir bürokratik engel ile karşılaşırsanız cep telefonundan beni arayın. Dönem SMS, Whatsapp diplomasisi dönemi" dedi.

Başbakan Davutoğlu Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile baş başa görüştü (üstte). Davutoğlu mevkidaşı Sipila ile de ortak basın açıklaması yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Dokunulmazlık gecikmez’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN