Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye destek verenlerin %80'i desteğini çekti

Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, "7 Haziran'da 'ye destek veren insanların yüzde 80'i şu an örgütün silahlı mücadelesine destek vermiyor ve desteğini çekti." dedi.

Giriş Tarihi: 8.4.2016 16:10 Güncelleme Tarihi: 8.4.2016 17:02
HDP'ye destek verenlerin %80'i desteğini çekti

Terör örgütünün Çözüm Süreci'ni hedeflerine ulaşmak için fırsat olarak kullandığını belirten Yılmaz, "Örgüt, Çözüm Süreci'ni bahane ederek veya fırsat bilerek, silahlanmasını, örgütlenmesini hatta kırsaldaki örgütlü yapısını, silahlı yapısını şehirlere taşımak için bir fırsat olarak kullandı. Çözüm Süreci'nin o kadar uzamasının dezavantajı oldu." ifadesini kullandı.

Örgütün yaptığı hatanın, 7 Haziran seçimlerinde 'nin aldığı yüzde 13'lük oyu 'kendi silahına, şiddetine verilen destek olarak algılamasından' kaynaklandığını vurgulayan Yılmaz, "Sürecin bozulmasının sebebi aldığı yüzde 13 lük oy, 6 milyon oy alması. Bu sebeple dedi ki 'ben zaten silahla bu i yapacağım, silahlı sığınaklarımı yapmışım, tünellerimi kazmışım, halkı örgütlemişim, militanlarımı şehre sızdırmışım ve özerklik ilanı yapacağım, halk da bana destek verecek polis zaten karakola çekiliyor dolayısıyla bu iş bitmiştir, devrimci halk savaşını başlatıyoruz.' diye kendi ifadeleriyle böyle bir yanılgıya düştü ama halk destek vermedi." değerlendirmesini yaptı.

HDP'nin 7 Haziran seçimi öncesi en büyük propaganda aracının, 'HDP'nin barajı geçmesi halinde vatandaşların dağdaki yakınlarının geleceği, çatışmanın olmayacağı, masada bu işin hallolacağı' olduğuna dikkati çeken Yılmaz, 'Eğer biz barajı geçersek sorun yok, geçmezsek savaş çıkacak.' argümanının da çok fazla kullanıldığına işaret etti. Yılmaz, " (Bunu ben çıkaracağım) demiyordu, 'Erdoğan çıkaracak, hükümet savaş çıkaracak' diyordu." şeklinde konuştu.

"HDP, savaş, çatışma olmasın diye bir destek, bir nevi emanet oy aldı. Emanet oy verme olayı oldu. Barajı geçti, barajı geçtikten sonra vadettikleriyle pratiği bir olmayınca halk desteğini çekti." ifadesini kullanan Yılmaz, "7 Haziran'da HDP'ye destek veren insanların yüzde 80'i şu an örgütün silahlı mücadelesine destek vermiyor ve desteğini çekti." açıklamasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'ye destek verenlerin %80'i desteğini çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN