Milli ın projesini satan müdüre suçüstü

Kırıkkale Fabrikası Müdürü, 18 milyon değerindeki Milli Piyade Tüfeği projesini satmak isterken suçüstü yakalandı

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Milli silahın projesini satan müdüre suçüstü
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Kırıkkale Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi 18 milyon değerindeki Milli Piyade Tüfeği projesini satmak isterken suçüstü yakalandı. Silah tüccarı kılığına giren istihbaratçı polisler, müdürle 'da bir restoranda buluştu. Seri numaraları alınmış 300 bin dolar ile 200 bin TL'yi elden teslim alan müdür tutuklandı.

İHBAR ABD'DEKİ TÜRK İŞADAMINDAN
ABD'de silah fabrikası bulunan Türk bir silah tüccarının yaptığı ihbar üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu savcısı Ali Alper Saydam'ın talimatıyla istihbarat ve organize polisleri görevlendirildi. Silah tüccarının ihbarında, Kırıkkale Silah Müdürü'nün kendisiyle irtibata geçtiğini, asker ve polisin kullandığı Milli Piyade Tüfeği (MPT) 75 ile MP5 projelerini satmak istediğini söyledi. Silah tüccarının bu ihbarından yola çıkan istihbaratçı polisler, alıcı kılığına girdi. Ve müdürle irtibat kurdu. Uzun süren görüşmeler ve pazarlıklar sonucunda MPT-75 için 300 bin dolar, MP5 projesi için de 200 bin TL'ye karşı anlaşma sağlandı. Müdür Tanrıverdi projenin plan, yazılım ve programını içeren tüm bilgileri fabrikadaki bilgisayardan flaş belleğe yükledi ve buluşmak için Ankara'da Eskişehir Yolu üzerinde bulunan lüks bir restorana geldi. Müşteri kılığındaki polisler de seri numaraları alınmış 300 bin dolar ile 200 bin TL'yi (toplamda 1 Milyon 100 bin TL) bir çantaya koyarak buluşma noktasına gitti. Polisler önce projeyi yanlarında götürdükleri bilgisayardan açıp baktı. Doğru olduğundan emin olduktan sonra parayı teslim etti.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ
Müdür Tanrıverdi çantayı teslim aldığı anda restorana önceden garson kılığında yerleştirilen Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri devreye girdi ve müdür suçüstü yapılarak gözaltına alındı. Müdürün üzerinde içinde projelerin bulunduğu 5 adet flaş bellek ele geçirildi. Evinde yapılan aramalarda ise 30 bin dolar ve bilgisayarına el konularak incelenmek üzere emniyete götürüldü. Emniyet ve savcılık ifadesinde suçunu kabul eden Mustafa Tanrıverdi, "Suçluyum, pişmanım" dedi. Mustafa Tanrıverdi çıkarıldığı nöbetçi mahkemece TCK'nın 252. Maddesi'ndeki "Rüşvet" ve 333. maddesindeki, "Devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlik" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli silahın projesini satan müdüre suçüstü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN