Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YSK'dan kimlik bilgileri laması

YSK Başkanı Sadi Güven, partilere gönderilen seçmen bilgilerinde kimlik numaralarının yıldızlandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 8.4.2016 11:02
YSK'dan kimlik bilgileri açıklaması
Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, kimlik bilgilerinin çalındığı iddiası hakkında, "2007'den bu yana yasalar gereği kimlik bilgilerini partilere veriyoruz ama son dönemde sıkıntı olmaması için kimlik numaralarını yıldızlıyorduk" dedi.

Güven, kimlik bilgilerinin çalındığı iddiasıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İddialar hakkında "Çalındı diye bir şey yok" diyen Güven, "Biz seçmen listelerini partilere veriyoruz. Savcılar iddialar hakkında araştırma yapıyor. Hangi bilgilerin yasada olacağı belli. Daha önceki dönemlerdeki gibi şimde de bilgileri siyasi partilere veriyoruz. 2007'den bu yana yasalar gereği kimlik bilgilerini partilere veriyoruz ama son dönemde sıkıntı olmaması için kimlik numaralarını yıldızlıyorduk. Yasanın değmesi parlamentonun bileceği iş" ifadelerini kullandı.

50 milyona yakın vatandaşın kimlik bilgileri internete sızdırılmıştı. Bu kimlik bilgilerinin arasında TC kimlik numarası, ad-soyad, anne-baba adı, cinsiyet, doğum tarihi, doğum yeri ve adres yeralıyor. Sözkonusu bilgilerin tüm dünyaya açılmış olması tartışmalara yol açarken, bilgilerin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sisteminden ele geçirildiğini düşünen , Seçim Kanunu'nda değişiklik yapmak için harekete geçildiğini açıklaıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK'dan kimlik bilgileri açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN