‘Biz icraatlarla bazıları hakaretle meşgul’

Giriş Tarihi: 9.4.2016
‘Biz icraatlarla bazıları hakaretle meşgul’

Başbakan Davutoğlu: 3 aylık vaatlerimizin yüzde 100’ünü, reformlarımızın yüzde 70’ini gerçekleştirdik. Biz icraatlarla huzurunuzdayız. Bazıları hakaretle meşgul. Söz vermek bize, verdikleri sözden kaçmak onlara düşer

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün İstanbul Haliç Kongre Merkezi'ndeki Reform Tanıtım Toplantısı'nda 1 Kasım'dan bu yana 3 aylık vaatlerinin yüzde 100'ünü gerçekleştirdiklerini açıkladı. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

NE SÖZ VERDİYSEK O:
Coğrafyamızda büyük yangınlar var, güney sınırlarımızda çatışmalar var. 7 Haziran'dan beri saldırılar başlatan terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz. Bu ateş çemberinin içinde milletimizin güvenliği için çalışırken, eşzamanlı olarak reformlar yapıyor, kamu düzenini sağlıyor, Avrupa hedeflerine yürüyoruz. bütün negatif çabalara rağmen büyüme, demokrasi hedeflerinden geri adım atmayacak. Verip de tutmadığımız söz yok.

YÜZDE 100:
20 Aralık'ta milletin huzuruna çıkarak yol haritamızı açıkladık. 3 aylık vaatlerimizin yüzde 100'ünü, reformlarımızın yüzde 70'ini, 6 aylıkların ise yüzde 30'unu gerçekleştirdik. Biz icraatlarla huzurunuzdayız. Biz söz verirken bazıları hakaretle meşgul. Söz vermek bize, verdikleri sözden kaçmak onlara düşer. Milletimizin edep duygularına saygı göstermeye davet ediyorum.

CEMEVİ:
Demokratik standartların düzelmesi için düzenlemeler yapıyoruz. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nu kurduk. AK Parti olarak siyasi etik kanunu TBMM'ye sevk ettik. Roman vatandaşlarımızın sorunlarına ilişkin eylem planını yürürlüğe koyacağız. Cemevleri için kanun çalışmalarının sonuna geldik. Darbe dönemlerinden kalan antidemokratik hükümleri kaldırıyoruz.

VİZESİZ AVRUPA:
Martta söz verdik. "Haziranda vizesiz Avrupa'ya gideceksiniz" diye. İnşallah haziranda da "Gidiyorsunuz" diyeceğiz. Elektronik vatandaşlık kimlik kartlarının dağıtımına başlandı. Yıl sonuna kadar tüm illerde dağıtılacak Çalışan kadınlarımızın doğuma ilişkin izinlerini artırıyoruz. Kadına karşı şiddete ne kadar karşıysak, kadına karşı hakareti de engellemeliyiz.

HIZLI BÜYÜME:
Kentsel dönüşüm teşviki için yapı ruhsatiyesi bulunmayan yapılara geçici olarak doğalgaz su bağlanması için yasayı Meclis'e gönderdik. 2015'te yüzde 4 büyüdük. Çin ve Hindistan hariç 2 kat fazla büyüdük. G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4'üncü ülke olduk. 700 bin kişiyle ABD'den sonra en fazla istihdam üreten ülke olduk.

AYASOFYA'DA AŞK-I NEBİ SERGİSİNİ AÇTI
Başbakan Davutoğlu, cuma namazını Sultahahmet si'nde kıldı. Çıkışta vatandaşlarla sohbet eden Davutoğlu, daha sonra Ayasofya Müzesi'ne geçerek "ı Nebi"sergisinin açılışına katıldı. Davutoğlu, "Geçen hafta Diyarbakır Ulu Cami'deydim. Ulu Cami vatanımızın ilk mübarek, aziz mabedlerinden biri. Bugün de Sultanahmet ve Ayasofya... Birileri Ulu Cami'nin aşk ile işlenen o köklü geleneğini Sultanahmet'ten, Ayasofya'dan koparmak isteyebilir. Ama bilinsin bizler Ulu Cami'yi, Sultanahmet ve Ayasofya'dan bir an bile gönlümüzde ayrı yerde tutmadık. Bu topraklarda, Aşk-ı İlahi de Aşk-ı Nebi de hiç eksik olmayacak" diye konuştu.

REFORMLARI İNTERNETTEN TAKİP EDİN
Hükümetin geçen yılın aralık ayında kamuoyuyla paylaştığı reformlarla ilgili gelişmeleri, vatandaşların daha kolay takip edebilmesini sağlamak için internet sitesi oluşturuldu. Başbakanlık tarafından oluşturulan "www. reformlar.gov.tr" isimli sitede 3, 6 ve 12 aylık reformlara ilişkin bilgiler yer alıyor. Bugüne kadar gerçekleştirilen vaatlerin kapsamı hakkında bilgilerin de yer aldığı sitede, toplumun hangi kesimi için hangi vaat ve reformların hayata geçirildiği ayrıntılı şekilde anlatılıyor.

AKDOĞAN'A İKİ YENİ GÖREV DAHA
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın görevleri arasına, "Legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla mücadelenin koordinasyonu" ve "Suriyeli sığınmacılarla ilgili koordinasyon" eklendi. Akdoğan konuyla ilgili, "Bundan sonraki süreçte bu yapının (Paralel Yapı) tamamen etkisizleştirilmesi, yani devlet içine sızmış bütün unsurlarıyla tasfiye edilmesi, adeta zehir kusmasının engellenmesi, zararının sıfırlandırılması büyük önem taşıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Biz icraatlarla bazıları hakaretle meşgul’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN