Davutoğlu: ’a hançer gibi saplanan eser yapılmayacak

’daki yapılaşmayla ilgili muhasebe yapma çağrısında bulunan Başbakan Davutoğlu, “Bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak” dedi.

Giriş Tarihi: 9.4.2016 13:40 Güncelleme Tarihi: 9.4.2016 13:46
Davutoğlu: İstanbul’a hançer gibi saplanan eser yapılmayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süleymaniye Camisi'nde "Medeniyetimizin Mimarı, Sinan'ı Anlamak" programına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Şimdi bir muhasebe vaktidir arkadaşlar, hepimizin muhasebe vakti. Eğer bir gemiyle 'a doğru yaklaşıyorsanız, bir tarafta Süleymaniye, diğer tarafta da Gökkafes denilen bir ucube yan yana durduğunda bizim nesil Mimar Sinan'dan hiç ders almamış diye insan üzülüyor, mahvoluyor. Tarihi Yarımada'ya şirk koşmak, o yarımadayı tahakküm eden ne eser varsa bu şehre ihanettir. Aynı şeyi Zeytinburnu kuleleri için de söylerim, diğer yapılar için de...

İSTANBUL'U KORUMAK AZİZ GÖREVİMİZ

İstanbul'u korumaktan daha aziz bir görev olamaz bize ve hepimizin en asli görevi, bu şehri, emanet olarak devraldığımız bu şehri gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmaktır. Mimar Sinan'dan ders almış olsaydık, o çok zikrettiğimiz Mimar Sinan'ın aşkını, sevdasını gerçekten yürekten hissetmiş olsaydık, bu aziz şehre, bu aziz şehrin doğasına, dokusuna, tarihine uymayan eserler yapıp şirk koşmazdık.

HANÇER GİBİ SAPALANAN ESERLER YAPILMAYACAK

bir muhasebeyle söylüyorum, hepimiz sorumluyuz ve hep beraber bu Mimar Sinan gününde, Mimar Sinan'ın huzurunda, Mimarlar Günü'nde, başta mimarlar olmak üzere bütün meslek erbabına ve başta belediyeler olmak üzere bütün yerel yönetimlere ve başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız olmak üzere bütün bakanlarımıza en açık ve net talimatımız, bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak.

KAFATASININ TÜRBEDEN ÇIKARTILMASI

(Mimar Sinan'ın kafatasının türbeden çıkarılması) Bu mübarek bedenin bu uzvunun, bir restorasyon esnasında geri konmadığı ortaya çıkar. Başbakanlık Müsteşarımıza da görev verdim. Bu konuda bir inceleme başlatacağız. Mimar Sinan'ın mübarek bedeninin bu mübarek parçası, kafatası demek bile bana ağır geliyor, ifade edemiyorum, böyle bir barbarlık, böyle bir vahşilik, böyle bir kültür tanımazlık, insana saygısızlık, cenazeye saygısızlık bu topraklarda yaşanmışsa arkadaşlar, biz Mimar Sinan'ın huzuruna varamayız. İnşallah bir inceleme başlatacağız. Elimizdeki imkanlarla, DNA testleri de dahil olmak üzere, neredeyse o Mimar Sinan'ın mübarek parçasını, inşallah bedeninin diğer parçalarıyla buluşturup, en azından tarihimizdeki bu lekeyi silmek için adım atacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: İstanbul’a hançer gibi saplanan eser yapılmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN