Devletini sattı ‘beni yakma’ dedi

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Devletini sattı ‘beni yakma’ dedi

Milli lar T-76 ile MP-5’in üretim planlarını pazarlarken suçüstü yakalanan MKE Müdürü Tanrıverdi’nin alıcıya “Ne olur ihbar edip beni yakmayın” dediği ortaya çıktı

Milli Piyade Tüfeği (T) 76 ve MP-5 marka ların çizim ve üretim planlarını satmak isterken suçüstü yakalanan MKE Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi'nin üzerinde çıkan 5 flaş bellekte MKE Silah Fabrikası'nın şimdiye kadarki bütün projeleri bulundu.

OLAYIN PERDE ARKASI
ABD'de silah fabrikası bulunan bir Türk silah tüccarının 1 Nisan'da yaptığı ihbar üzerine düzenlenen "casusluk operasyonunun" ayrıntılarına ulaşıldı. İşte 18 milyon dolarlık silah projesini 1 milyon 100 bin TL'ye satmaya çalışan fabrika müdürünün karıştığı casusluk olayının o detayları: Silah tüccarı olan ihbarcı, savcılığa yaptığı suç duyurusunda, Mustafa Tanrıverdi'nin kendisiyle irtibata geçtiğini, MPT76 ile MP5 marka silahların projelerini satmak istediğini belirtti. İhbarcı suç duyurusunda, "İlk önceleri şakayla karışık benden para istedi. Ardından 'beni silah fabrikana müdür yap' dedi. Önce MP5'nin projesini satmak istedi. Sonra da 'sana MPT76'yı da vereyim' dedi. MPT76 için 360 bin dolar istedi. Pazarlık sonucu 300 bin dolara anlaştık. MP5 projesi için de 200 bin TL'ye anlaştık. Ancak yurtdışında yaşasam da ülkemin bu duruma düşmesine içim el vermedi. Devletimizin sırlarının böyleleri tarafından satılmasını kabullenemedim" ifadelerini kullandı.

PAZARLIK KAYIT ALTINDA
İhbar üzerine mahkemeden alınan kararla Mustafa Tanrıverdi fiziki takibe alındı. Buluşma için yer ve zaman belirlendi. Alışveriş zamanı geldiğinde ise polisler, buluşmanın yapılacağı yerde önceden hazırlık yaptı. Alışverişin yapılacağı restoranın üst katında bulunan loca odasına dinleme kaydı için böcek yerleştirildi. Restoranın locasında alıcıyla buluşan Tanrıverdi'nin alışveriş sırasındaki tedirginliği, önceden yerleştirilen ses kayıt cihazındaki konuşmalara da yansıdı. Yakayı ele vermekten korkan müdürün, alıcıya, "Beni yakmayacaksın değil mi? İhbar etmeyeceğine dair çocuklarının üzerine yemin et" gibi ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Müdürün ayrıca alıcıya, "Beni de kuracağın fabrikaya müdür yap" dediği de kayıtlara girdi. İki cep telefonunu da masada unutup para dolu çantayla sevinçli bir şekilde restorandan çıkan Tanrıverdi suçüstü yakalandı.

MASAK İNCELİYOR
Tanrıverdi'nin üzerinden çıkan 5 flaş belleğin içerisinde MKE Silah Fabrikası'na ait gelmiş geçmiş tüm projelerin olduğu ortaya çıktı. Tanrıverdi'nin evinde yapılan aramalarda da bir çanta içerisinde 30 bin euro ile bin 500 doların bulunması da bu paraların projelerden elde edildiği şüphesini güçlendirdi. İki ayrı banka hesabında da toplam 130 bin TL bulunan Tanrıverdi'nin hesap hareketlerinin incelenmesi için MASAK'a yazı yazıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletini sattı ‘beni yakma’ dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN