Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na gönderme

Giriş Tarihi: 10.4.2016 19:16
Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na gönderme

AK Parti hareketinde 'edep' kavramının önemli olduğunu ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Mümkün olsa önce Kılıçdaroğlu'ndan başlamak üzere bütün evlerin baş köşesine 'edep yahu' hattını yerleştirmek isterdim” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Sürekli Eğitim Merkezi'nde (AKSEM) ilk dersi verdi. Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa Başbakan Ahmet Davtuoğlu, AB Bakanı Volkan Bozkır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve çok sayıda partili katıldı. İlk ders için kürsüye çıkan Başbakan Davutoğlu, gençlerin yoğun tezahüratı dolayısıyla bir süre konuşmasına başlayamadı.

Başbakan Davutoğlu ilk derste AK Parti'nin siyasi geleneğini anlattı. Siyasi partilerin doğru bir çerçeveye oturması durumunda kalıcı olabileceğini söyleyen Davutoğlu, "Bizim hareketimiz insanlığı kuşatan kadim bir geleneğin ürünüdür. AK Parti gibi belli konjonktürel şartlarda ortaya çıkmış bir yapı değildir. AK Parti de de konjonktüre hapsedilemez. Habil ile Kabil'den bu yana insanlık tarihi iki ayrı yaklaşımın eseri oldu. Habil gibi merhameti, vicdanı savunanlar Kabil'in temsil ettiği zulme karşı ayrı bir cepheyi temsil ettiler. Biz AK Parti hareketi olarak safımız bellidir. Biz her zaman hakkın, hukukun, adaletin temsilcisi olan bir geleneğin ürünleriyiz. Hz. İbrahim Nemrut'a niye karşı çıkmışsa, Hz. Musa Kızıl Deniz'e açılan yolu hangi inançla açmışsa, Hz. Peygamber hangi tevhit inancı ile yola çıkmışsa biz de o yolun yolcusuyuz. Hareketimizin esas anlamı, muhtevası bu hak arayışının insanlığın özgürlük ve güvenlik arayışının ürünü olmasıdır. Mekke'den Medine'ye yürüyen o kutlu gençler, Medine'yi kurmak üzere yola çıkan o aydınlık önderler bugün de bizim yolumuzu aydınlatıyorlar" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA GÖNDERME

AK Parti hareketinde edep kavramının önemine değinen Davutoğlu, "Mümkün olsa önce Kılıçdaroğlu'ndan başlamak üzere bütün evlerin baş köşesine 'edep yahu' hattını yerleştirmek isterdim. Bütün siyasi partilere, okullara, bütün mekanlara edep yahu. Hat kelamın kalemle kemale ulaştığı sanatın adıdır. Bizim nihai hedefimiz bu mekanları uzun süre işgal etmek değil. Kim bir makamı 'uzun süre muhafaza edeyim' derse Allah onu bizim yanımızda barındırmasın" şeklinde konuştu.

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Davutoğlu, "Başkası hakaretle muamele ederse, biz ona edep dersi vereceğiz. Hakaret size yakışır, güzel söz bize yakışır. Kadına karşı sözle taciz size yakışır, yetimiz başını okşamak, kadına onurla davranmak bize yakışır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na gönderme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN