Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da tarihi gün

Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nın Günü programında konuştu.

Giriş Tarihi: 11.4.2016 11:11 Güncelleme Tarihi: 11.4.2016 12:13
Şanlıurfa'da tarihi gün

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'ya İstiklal Madalyası tevdi töreninde yaptığı konuşmada, 3 ateşe karşı 3 aşkı anlattı. Davutoğlu, küfür ateşine karşı iman aşkı, istila ateşine karşı istiklal aşkı ve terör ateşina karşı kardeşlik aşkı mesajı verdi.

Başbakan Davutoğlu GAP Spor Salonu'nda düzenlenecek Şanlıurfa'nın Günü kutlamalarına katıldı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

"ŞANLIURFA BUNU HAK ETMİŞTİ"

"Şanlıurfa'ya 6'ncı gelişim. Daha nice geleceğim. 1 Kasım seçimlerinden sonra Şanlıurfa'ya farklı gelelim dedik. Güzel bir hediyeyle geldik. Baktık ki Şanlıurfa'nın gecikmiş bir hakkı var. İstiklal Madalyası hakkı. Elimizde İstiklal Madalyası'yla Şanlıurfa'dayız.

Bu ecdada layık olduğunu gösterir şekilde, Ankara'da AK Parti Gençlik Kolları Toplantısı'nda bana gelerek bizden İstiklal Madalyası'nı talep eden Şanlıurfa gençliğine selam ediyorum. Bu hediyeyi alabilmek için, arkadaşlara gerekli talimatlara verdik. TBMM Başkanımız İsmail Kahraman'ın önderliğinde Meclisimiz tam bir mutabakat içinde İstiklal Madalyası'nı verdi. Şanlıurfa bunu hak etmişti.

Sizin tarihinizden bugüne 3 ateşe karşı 3 aşktan bahsedeceğim.

"KÜFÜR ATEŞİNE KARŞI İMAN ATEŞİ..."

Bir, Nemrud'un küfür ateşine karşı iman aşkı... Ateş iman aşkıyla yenildi. Şanlıurfa o zamandan beri iman şehridir, peygamberler şehridir. Halil İbrahim'den bu yana hatta Hz. Adem'in ilk tarımı burada yaptığı rivayet edilir. Aşka evsahipliği yaptı, küfür ateşine karşı iman ateşini yaktı. Tekbir sesleri arşa ulaştı. Hep bizim medeniyetimizin en kadim, en köklü şehir oldu.

"İSTİKLAL AŞKI ŞANLIURFA'DA DOĞDU"

İkincisi, istila ateşine karşı istiklal aşkı Şanlıurfa'da doğdu. Kısa sürede istila edeceklerini, Urfalıların teslim alınacağını zannettiler. Bre gafiller, bre tarih bilmezler Şanlıurfa istila ateşine karşı istiklal aşkıyla tekrar al bayrakla buluşturdu. O günden bugüne Şanlıurfa hep istiklalin şehri oldu. İstilacılara karşı bu şehri savundu. Anadolu'daki istiklal ateşinin öncülüğünü yaptı.

Bir muhasebe yapalım, sizler şehrinize sahip çıktınız istiklali kazandınız. Ancak Halep'te, Rakka'da, Humus'ta bugün kan, gözyaşı varsa 100 sene önce onların istiklal aşkını yaşayamadıklarındandır. Bu istiklal şehri her zaman o günden bugüne o topraklardan bağını koparmadı. Şanlıurfa'da doğan istiklal aşkının Halep şafağında doğması için dua ediyoruz. Humus, Rakka, Şam da özgür olacak inşallah. Birileri haritalar çizdi, Şanlıurfa'yı kardeşlerinden ayırmaya çalıştı.

"FİTNE ATEŞİNE KARŞI KARDEŞLİK AŞKI"

Birilerinin başlatmaya çalıştığı fitne ateşine karşı kardeşlik aşkı da Şanlıurfa'da seda buluyor. Birileri fitne ateşi yakmaya çalıştı. Suriye'de, Irak'ta yanan o ateşin Türkiye'ye sıçramasını istiyorlar. Etnik, mezhebi çatışmayı sokmak istiyorlar. Sizin fitne ateşinize karşı bizde kardeşlik aşkı var. Fitnecilerin, bölücülerin, teröristlere karşı kardeşlik aşkımız o derece büyüktür.

Nemrud'un küfür ateşine karşı iman aşkını uyandıran Şanlıurfalılar, istilacılara karşı istiklal aşkı uyandıran Şanlıurfalılar, teröristlere karşı kardeşlik aşkını uyandırmaya var mısınız?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa'da tarihi gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN