Kral Selman’a devlet nişanı

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Kral Selman’a devlet nişanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi döneminde ’deki ilk devlet nişanını Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’e verdi. Erdoğan “Bu tarihi ziyaret anlamlı bir mesaj” dedi

Resmi ziyaret için önceki gün 'ye gelen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde törenle karşılandı. Kral Selman'ı Külliye önündeki caddede karşılayan süvariler, konuk krala protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman'ı ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Kral Selman'ın tören alanındaki yerlerini almasının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Kral Selman, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Arapça selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Kral Selman merdivenlerde, ve Suudi Arabistan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi. Karşılama töreninde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve çok sayıda bakan yer aldı. Karşılamanın ardından yabancı devlet adamlarına verilen devlet nişanı için tören yapıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kral Selman'a "Değerli kardeşim, değerli dostum" diye hitap ederek "Bu nişan iki ülke ilişkilerinin ve dostluk bağlarının güçlenmesine yönelik gösterilen çabaların en üst düzeyde takdir edilmesinin bir sembolüdür. Büyük sorunlarla yüzleşen coğrafyamızda dirayetli yönetiminiz bölgesel barış, güvenlik, huzur ve istikrar için teminat teşkil etti. Desteğinizle işbirliğinin her alanda derinleştirilmesi, bölgesel ve küresel barış için bir fırsat. Bu tarihi ziyaret ilişiklerimizin geleceğine dair verilmiş çok güçlü ve anlamlı bir mesaj."

DEVLET NİŞANINI TEVCİH ETTİ

Erdoğan daha sonra Kral Selman'a devlet nişanını tevcih etti. Kral Selman "Şüphesiz ile, hem halkıyla hem hükümetiyle olan ilişkilerimiz her türlü takdire şayandır" dedi. Törenin ardından öğle yemeğinde bir araya gelen iki lider, baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmelerde, son dönemde her alanda güçlenen ikili ilişkiler daha da perçinlendi. Bölgesel gelişmelerle ilgili işbirliğinin güçlendirilerek sürdürülmesinde mutabık kalındı. Önemli başlıklardan biri de ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve karşılıklı yatırımların artırılması oldu. Ayrıca terörle mücadele ve güvenlik konuları ele alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral Selman’a devlet nişanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN