Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teröre karşı yargı kriterleri...

Yargı unsurları terörle mücadelenin yol haritasını belirledi: Özyönetim açıklamalarına, devletin birliğini bozmaktan dava açılmalı. Yazılı, görsel ve sosyal medyada terörü övmek terör suçudur

Giriş Tarihi: 14.4.2016
Teröre karşı yargı kriterleri...
Yargı tüm unsurlarıyla toplanarak, hendek kazmaktan 'ta terörü övücü paylaşımlara kadar her zeminde lenen terör suçlarına karşı uygulanacak kriterleri oluşturdu. 'te 5 çalışma grubu halinde 19 - 20 Şubat'ta yapılan toplantılarda alınan kararlar, yazılı hale getirilerek ilgili tüm hâkim - savcılara gönderildi. Toplantıda alınan kararlar özetle şöyle:
Özyönetim ve özerklik açıklamalarının hangi suçu oluşturduğu tartışılırken, bu açıklamaların sonrasında vahim eylemler gerçekleşir veya bu açıklamalar birbirleriyle bağlantılı yapılırsa TCK'nın "devletine birliğini bozma" suçunu düzenleyen ve ağırlaştırılmış müebbet hapsi gerektiren 302'nci maddesine göre ceza verilmesi benimsendi. Özyönetim ve özerklik açıklamalarını yapanların yanında yer alanlara ise, "ülke birliğini bozmaya azmettirme, bu suçu ortak işleme ve yardım etme" suçlarından ceza verilecek.

HENDEK TERÖRÜNE MÜEBET
Yargı "Hendek kazanlar ve barikat kuranlara ne ceza verilecek?" sorusuna şu cevabı verdi: "Teröriste avantaj sağlayıcı barikat ve hendek kazılması eylemleri ile iş ve çalışma hürriyetinin cebir ve tehdit suretiyle tüm il ya da ilçe merkezlerinde uzun süre engellenmesi, adam öldürme, yaralama, yağma gibi eylemlerin TCK'nın 302'nci (ülke birliğini bozmak) maddesi kapsamında olacağı değerlendirilmelidir." 302'nci madde, ağırlaştırılmış müebbet hapsi öngörüyor.

YAZIYLA TERÖRÜ ÖVME SUÇU
Yazılı ve görsel basın ile sosyal medyada yer alan terör örgütünün eylemlerinin meşru olarak gösterilmesine karşı, bu eylemlerin Terörle Mücadele Kanunu'na (TMK) göre değerlendirilmesi, bir suçun terör amacıyla işlenmesi halinde verilecek cezanın yarı oranında artırılmasını düzenleyen TMK 7'nci maddesinin uygulanması benimsendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teröre karşı yargı kriterleri...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN