Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Mahkeme eliyle tasarruflar demokrasiyle bağdaşmaz"

'deki kurultay süreciyle ilgili tartışmalar devam ederken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan kritik bir lama geldi. Bozdağ, "Ben mahkeme eliyle partiler ile ilgili bir takım tasarruflar yapılmasını demokrasiyle bağdaşmadığına inanıyorum" dedi.

Giriş Tarihi: 15.4.2016 14:11 Güncelleme Tarihi: 15.4.2016 14:26
Mahkeme eliyle tasarruflar demokrasiyle bağdaşmaz

"MAHKEME ELİYLE TASARRUF DEMOKRASİYLE BAĞDAŞMAZ"

Bakan Bozdağ, 24 TV'de katıldığı canlı yayında 'deki kurultay süreciyle ilgili soru üzerine "Ben mahkeme eliyle partiler ile ilgili bir takım tasarruflar yapılmasını demokrasiyle bağdaşmadığına inanıyorum. Parti içi rekabet, partilerin kendi işleyişleri kendi iç tüzükleri var, programları var bizim yasamız, Anayasamız partilerin kendi içi işleyişlerini özgürce ayarlama imkânı veriyor bir serbestiyet veriyor. Bunun için partilerin içi işleyiş yeri partilerin tüzükleri programları konusunda Anayasa'nın koyduğu yasaklar dışında yasa ve yasaklar koymak son derece yanlıştır. Ben partilerle ilgili kararın partilerce alınıp uygulanması ve partilerle ilgili bir yasal denetim yapılacaksa bununda bu konuda bir uzmanlığı olan el tarafından yapılması gerekir" diye yanıt verdi.

SİYASİ PARTİLER KANUNUNDA ÇOK NET

Bozdağ, Siyasi Partiler Kanunu'nun 104'üncü maddesini hatırlatarak "Şu anda bana göre; siyasi partiler yasasının 104 üncü maddesi var. Bu madde esasında partilerle ilişkin denetim konusunda sadece parti kapatma davaları yada mali denetim değil onun dışındaki denetim konusunda da bana göre Anayasa Mahkemesine yetki veriyor. Benim bakış açıma göre ama baktığımızda bizim diğer adli yargıda bu konuda geçmişten beri pek çok kararları var Yargıtay'ında kararları var. Belirsizlik var, yargı denetimi nerede olacak? Mesela YSK'nın nerede denetim yetkisi başlıyor, ilçe seçim kurulunun nerede başlıyor o ayrı bir tartışma yani divandan sonra ben seçime geçiyorum diyip, ilçe seçim kuruluna devrettikten sonra mı tam işliyor, aşağıda mı işliyor bir ihtilaf çıktığı bu ihtilafı kim karara bağlayacak nasıl olacak yargıya konu intikal ettiği zaman neler olacak esasında bu konular siyasi partiler kanununda çok ve net değildir. Bir takım atıflar var genel değerlendirmeler var bir berraklık yok. Bunun için bunların hepsini tartışmak, netleştirmek, tartışma konusu olmaktan çıkarmak, siyaseti sadece siyasetçilerin yapacağı mahkemelerin siyaset yapamayacağı bir alana dönüştürmek son derece önemlidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Mahkeme eliyle tasarruflar demokrasiyle bağdaşmaz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN