Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Öz yönetim, uğrunda ölmeyi gerektiren bir sistem değil"

Giriş Tarihi: 15.4.2016 11:24 Güncelleme Tarihi: 15.4.2016 11:33
Öz yönetim, uğrunda ölmeyi gerektiren bir sistem değil

Haklar ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkan Yardımcısı Latif Epözdemir, "Bu sonuç alınacak ve Kürt halkının yararına olacak bir şey değildir. İddia edildiği gibi özyönetim için bütün bu altüst oluşlar yaşanıyorsa, 2 bin Kürt genci öldürülüyorsa 'öz yönetim' uğruna ölmeyi gerektiren bir sistem değildir" dedi.

'ÖZ YÖNETİM' UĞRUNA ÖLMEYİ GEREKTİREN BİR SİSTEM DEĞİLDİR

Hak-Par Genel Başkan Yardımcısı Latif Epözdemir, Rudaw'ın sorularını yanıtladı. Pkk'nın savaşı merkezlerine taşımasını stratejik değişiklik olarak değerlendiren Epözdemir, "Bu kabul edilecek bir şey değil. Bu sonuç alınacak ve Kürt halkının yararına olacak bir şey değildir. İddia edildiği gibi özyönetim için bütün bu altüst oluşlar yaşanıyorsa, 2 bin Kürt genci öldürülüyorsa 'öz yönetim' uğruna ölmeyi gerektiren bir sistem değildir. Kürt halkı özyönetim gibi ne olduğu belirsiz olan bir yönetime bence razı değil. Kürtlerin ulusal demokratik hakları özyönetimle değil, ancak eşit, demokratik ve adil, bölgesel bir federasyonun tesis edilmesiyle mümkündür. Öz yönetim uğrunda ölmeyi ve öldürmeyi gerektiren bir değildir" değerlendirmesinde bulundu.

KÜRTLERİN GELECEĞİ OLAN GENÇLER ÖLDÜRÜLÜYOR

Kimsenin, şehirlere sıçrayan bu savaşın artık Kürtler adına yürütülen bir savaş olduğunu kimse iddia edemeyeceğini belirten Epözdemir, "Bu savaş artık Kürtlerin çıkarına değil, zararına olan bir savaştır. Bu savaşın kazananı olmaz, bu kirli bir savaştır. Kürt yurtseverleri maalesef imha ediliyor. Kürtlerin geleceği olan gençler öldürülüyor, peşkeş çekiliyor. Kürdistan tarihi yok ediliyor. Kürdistan yerine çevriliyor. Sosyal hayat durma noktasına gelmiş durumda" ifadelerini kullandı.

PKK'YI KENDİLERİ YÖNETMİYOR

PKK'nın bu savaşta ısrar etmesinin altında başka gerçekler olduğuna işaret eden Epözdemir şunları kaydetti:

"PKK'nin artık kendi yerinden yönetilmediği kanaati var bende. PKK'nin mekanizmasının içinde farklı görüşler mevcut. Artık Kürtlerin yararına olacak bir savaş olmadığı kanaatindeyim. Bu savaşın Kürtlerden ziyade başkalarına hizmet ettiği görünümü var şu anda. Bu savaşın bu denli sürdürmesinin nedeni de vekaleten süren bir savaş görünümünde olmasıdır. Bu nedenle de savaşın bir diyalog çağrısıyla sona ereceğini düşünmüyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Öz yönetim, uğrunda ölmeyi gerektiren bir sistem değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN