Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel çete e topraktan girdi

FETÖ’nün bir oyunu daha deşifre oldu. Yabancı dil sahtekârlığının ortaya çıktığı ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nda (TKDK) geniş çaplı inceleme başlatıldı

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Paralel çete ihanete topraktan girdi
Devletin her birimine sızan paralel çetesinin yabancı dil yeterlilik sınavlarında usulsüzlük yaparak mensuplarını işe yerleştirdiği ortaya çıktı. Tek kelime yabancı dil bilmeyen kişilerin, merkez birimlerine işe alımda yabancı dil yeterliliği aranan ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nda (TKDK) görev yaptığının belirlenmesi üzerine düğmeye basıldı. İlk etapta yabancı dil yeterliliğini sağlamadıkları halde kuruma alınan 4 personelin görevlerine son verilirken, 604 personelin de yabancı dil yeterlilik belgeleri incelemeye alındı.

YETERLİLİKLERİ İNCELENECEK
Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan çok sayıda girişimciye devlet yardımı dağıtan TKDK'yi yıllarca hortumladığı ortaya çıkan paralel yapının kendine yakın kişileri de usulsüzce kuruma yerleştirdiği belirlendi. Daha önce TKDK'ye sızan paralel örgüt üyelerinin, paralel yapının onay verdiği kişilere devlet kesesinden karşılıksız hibe desteği sunduğu ve ardından örgütün, bu hibe karşılığında 'himmet' adı altında komisyon topladığı ortaya çıkarılmıştı. Şimdi ise kurumda yabancı dil yeterliliğini sağlamayan kişilerin görev yaptığının belirlenmesi de paralel yapının bir oyununu daha deşifre etti. Bu kapsamda ilk etapta 4 kişi görevden alınırken, sahtekarlığın ortaya çıkması üzerine TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı, Bakan Faruk Çelik'in talimatıyla kurumda inceleme başlattı. 2014 öncesinde kurumda göreve başlayan 604 personelin yabancı dil yeterlilik belgelerinin inceleneceği öğrenildi.

DİL SINAVINDA SKANDAL
TKDK'nin merkez teşkilatlarında işe alımlar için aranılan yabancı dil yeterlilik kriterine rağmen bazı personelin IELTS dil sınavı üzerinden yabancı dil yeterliliği aldığı ancak tek kelime yabancı dil bilmediği ortaya çıktı. Bu durumun anlaşılması üzerine, özellikle paralel yapıya yakın vakıf üniversiteleri aracılığıyla alınan yabancı dil yeterlilik belgelerini incelemek için kurum genelinde inceleme başlatıldı. ÖSYM Şubat 2014'te IELTS sınavlarında paralel yapının usulsüzlük yaptığı iddiaları üzerine sınavın eşdeğerliğini kaldırmıştı. Bu nedenle 2014 öncesinde IELTS puanı ile yabancı dil yeterlilik belgesi alarak kuruma giren 564 personelin yeterlilikleri yeniden gözden geçirilecek. Ayrıca bu personelin IELTS puanları, IELTS'in internet adresinden TKDK'ye sunulan dil belgeleri üzerinden de kontrol edilecek. Aynı şekilde TOEFL ve TOEİC puanıyla yabancı dil yeterlilik belgesi alan 40 personelin de puanlarının doğruluğu, yoluyla ilgili merkezler aranarak kontrol edilecek.

DÜŞÜK OLANLAR DA TKDK'YE ALINMIŞ
Yabancı dil yeterliliği düşük olmasına rağmen 56 personelin TKDK'nin merkez birimine alındığı tespit edilirken, bu kişilerin de taşra birimlerine gönderilmesi kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel çete ihanete topraktan girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN