Raporu iade edeceğiz

İlerleme Raporu’nda 1915 olaylarını sözde soykırım olarak gören ifade yer aldı. Rapora sert tepki gösteren AB Bakanı Bozkır, iade edeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Raporu iade edeceğiz
Avrupa Parlamentosu (AP) dün utanç verici bir raporu daha oyladı. 'nin yok hükmünde sayarak iade ettiği geçen yılki rapordan sonra, yine benzer sahneler yaşandı. Bu yıl da Avrupa Parlamentosu (AP) Raportörü Kati Piri'nin yazdığı ve 1915 olaylarını sözde soykırım olarak gören ifadelere yer verilen "utanç raporu", oylamada kul edildi. Resmi temaslar için Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AP'de dün oylanan Türkiye Raporu'nu değerlendirdi.

YİNE SOYKIRIM YALANI:
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da raporu yok hükmünde sayacaklarını açıkladı. Bozkır, şu ifadelere yer verdi: "Maalesef bu seneki raporun şu anki taslağında, yine 1915 olaylarını sözde soykırım olarak gören ifade yer alıyor. Maalesef şu ana kadar derdimizi anlatamadık. Bu şekilde yürürlüğe girerse bu raporu iade edeceğiz."

BİZİ BAĞLAMAZ:
Geçen yılki raporda da 1915 olayları için soykırım nitelendirmesinin yapıldığını, bununla beraber sunulan diğer iki unsurun reddedildiğini dile getiren Bozkır, yine de soykırım nitelemesi sebebiyle raporu yok hükmünde kabul ettiklerini ve Brüksel'deki AB Daimi Temsilcisi aracılığıyla iade ettiklerini hatırlattı. Bozkır, AP raporlarının hiçbir bağlayıcı tarafı bulunmadığını da dile getirdi. Suriyeli mülteciler için AB'nin sağlayacağı 3 milyar euro'luk desteği de değerlendiren Bozkır, "AB'den gelmemesi durumunda, Türkiye, yıllardır yaptığı gibi 2 milyon 750 bin Suriyeliye insaniyet namına kucak açmayı sürdürecek" dedi. TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar da raporun ön yargılarla dolu olduğunu ve amacından saptırıldığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raporu iade edeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN