Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa cezasız bırakmıyor

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Avrupa cezasız bırakmıyor
'de iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurularak cezasız bırakılmaya çalışılan cumhurbaşkanına hakaret suçu 16 Avrupa ülkesinde özel bir düzenleme olarak yer alıyor. Türkiye'de cumhurbaşkanına hakaret eden kişi 4 yıla kadar hapisle cezalandırılıyıor. Suçun alenen işlenmesi halinde 4 yıl 8 aya kadar çıkabiliyor. Dava açılması Adalet Bakanının iznine bağlanıyor. Avrupa ülkelerindeki durum şöyle:

ALMANYA: Ceza Kanunu'nda cumhurbaşkanına hakaret "Demokratik Hukuk Devletinin Tehlikeye Düşürülmesi" kısmında ele alınıyor. Cezanın üst sınırı 5 yıl. Böhmermann aynı suçu ülkesinin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a karşı işleseydi, soruşturma iznini Gauck verecekti.

İNGİLTERE: Suçun herhangi bir kişiye karşı işlenmesiyle seçilmiş ya da atanmış kamu görevlisine veya Kraliçe'ye karşı işlenmesinde ayrım yapılmıyor.

FRANSA: 2013'te suça ilişkin özel düzenleme kaldırıldı. Parlamento üyelerine karşı hakareti düzenleyen kanun maddesi uygulanıyor. Basın Özgürlüğü Kanunu'na göre cezası veriliyor.

İSPANYA: Kralın sadece kendisine değil, ölmüş anne - baba ve tüm akrabalarına kadar kime hakaret edilirse 1 yıla kadar ceza isteniyor.

İTALYA: 5 yıla kadar hapis isteniyor.

POLONYA: 3 yıla kadar hapis cezası.

BELÇİKA: Kral'a hakaretin cezası 6 aydan 3 yıla kadar hapis. ve siyasi haklarından men cezası verilebiliyor.

HOLLANDA: Kral'a hakaretin cezası 5 yıla kadar hapis ve 19 bin 500 euro. Eşi ve veliahtına hakaret ise 4 yıla kadar hapis ve 19 bin 500 euro para cezası gerektiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa cezasız bırakmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN