Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Sorunların çözümü dışarıda değil içeride’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörizm, mezhepçilik ve insani krizlere karşı birlikte çalışmalıyız. Akan kanın durması için öncülük etmemiz şart. Sorunlara dışarıdan değil, bölge içinden çözümler geliştirmeliyiz

Giriş Tarihi: 17.4.2016
‘Sorunların çözümü dışarıda değil içeride’
İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılandı. Törenin ardından baş başa görüşen iki lider, - Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 3'üncü toplantısına başkanlık etti. İki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı. Ortak basın açıklamasında Erdoğan, özetle şöyle dedi:

TEÖRİZM VE MEZHEPÇİLİK: Türkiye ve İran, küresel ve bölgesel düzeyde önemli ülkeler. Dolayısıyla hali hazırda bölgemizi sarsan terörizm ve mezhepçilik sorunlarıyla, bunlara bağlı olarak ortaya çıkan insani krizlerin üstesinden gelinmesi için birlikte çalışmamız gerekiyor. Ülkelerimizin Suriye ve Irak başta olmak üzere, bölgemizde akan kanın ve yaşanan krizlerin durdurulması için gereken çalışmalara öncülük etmesi şart. Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ile bu çerçevede görüş ve değerlendirmelerimizi baş başa paylaşma fırsatı bulduk.
KOSOVA'DAN ERDOĞAN'A BÜYÜK SEVGİ

HEMFİKİRİZ: Türkiye ile İran arasında bölgesel konularda bazı görüş ayrılıklarının bulunduğu bir gerçek. Bununla birlikte bölgede akan kanın durdurulması gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzu memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Bölgemizdeki gelişmelere mezhepsel temelde yaklaşılmasının hiçbir fayda sağlamayacağı, bilakis yıkıcı etkileri olacağı hususlarında yakın görüşlere sahibiz. Bizim için belirleyici olanın İslam başlığında beraber olmamız, o noktada bir ve dayanışma içinde geleceğe yürümemizdir.

GÖRÜŞ BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ: Suriye ve Irak'ın toprak bütünlükleri ve siyasi birliklerinin mutlaka korunması gerektiği konusunda da görüş birliği içinde bulunduğumuzu memnuniyetle gördük. Görüş ayrılıklarını asgariye indirmeyi, müşterekleri azamiye çıkarmayı sağlamamız her şeyden önce ülkelerimizin lehinedir. Bölgenin iki önemli ülkesi olarak bu konuda bizlere önemli bir sorumluluk düştüğünün farkındayız.

PARÇALANMAYI KABUL ETMEYİZ
İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise Suriye, Irak, Yemen, Afganistan, Pakistan başta olmak üzere bölgede birçok sorunun mevcut olduğunu belirterek, "Güvenlik ve istikrarı sağlamak için bütün bu ülkelere yardımcı olmalıyız. Bu bizim dini görevimizdir. Ne mutlu ki bizim temel prensip konusunda fikir ayrılığımız bulunmamaktadır. Ülkelerin sınırları sabit bir şekilde kalmalı. Parçalanmayı hiçbir ülkede biz kabul etmiyoruz. Ölümler ve savaşlar bir an önce durdurulmalı. Her ne ad altında olursa, her ne şekilde olursa olsun terörizmle ciddi anlamda mücadele etmeliyiz. Hiçbir yabancı ülke, bir ülkenin geleceği için karar veremez" dedi. Ruhani, özellikle terörle mücadele, İslamofobiyle mücadele için işbirliğine her zaman hazır olduklarını söyledi.

10 BAKANLA KARŞILAMA
Hafta sonu ilk kez düzenlenen resmi karşılama töreninde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da hazır bulundu. Bu arada Erdoğan Ruhani için Külliye'de öğle yemeği verdi.

HEDEF 30 MİLYAR DOLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İran ilişkilerinin daha iyi noktalara taşınması konusunda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve İran Telekomünikasyon ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Mahmoud Vaizi'yi vekil tayin ettiklerini açıkladı. Erdoğan, ambargolar nedeniyle 10 milyar dolara kadar düşen iki ülke ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, iki ülke bankalarının aktif işbirliği yapması gerektiğini belirterek, "Bankaların ilişkilerini daha geliştirme kararı aldık. Türk bankaları İran'da farklı şubeler açabilir. "Türkiye enerji güvenliğini garanti altına alabilir. Petrol, doğalgaz, elektrik, petrokimya ürünleri konusunda tam olarak Türkiye'nin ihtiyaçlarını giderebiliriz. İlişkilerimizi bu alanda da geliştirebiliriz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Krizlerin durdurulması konusunda anlaştık"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sorunların çözümü dışarıda değil içeride’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN