Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Fethullah Gülen denilen şahsa hiç ilgi duymadım"

Giriş Tarihi: 18.4.2016 16:54 Güncelleme Tarihi: 18.4.2016 18:46
Fethullah Gülen denilen şahsa hiç ilgi duymadım

Prof. Dr. Hüsrev Hatemi Paralel Yapı'nın doğuş hikayesini anlattı. Hatemi, bulunduğu konum gereğince yıllarca kendisine özel davetler yapılmasına rağmen "Fethullah Hoca denen şahsa" herhangi bir ilgi duymadığının da altını çizdi.

"PARALEL YAPI'NIN VARLIĞINI GAZETECİLER VE YAZARLAR BİRLİĞİ KURULDUĞU ZAMAN ANLADIM"

Ben hep siyasi konulardan, bütün hayat boyunca çok aktif olarak konuşma planında bile yer almak istemedim diyen Prof. Dr. Hüsrev Hatemi ben aktif olarak paralel yapı denen yapının farkını ancak, Gazeteciler ve Yazarlar Birliği kurulduğu anladım.

HÜSEYİN HATEMİ: FETULLAHÇI ÖRGÜT ERDOĞAN İLE ARAMI AÇAMAZ

Antalya'dan bir kongreden dönerken uçakta yanımda oturan birisi Fetullah Gülen bugün Gazeteciler ve Yazarlar Birliği'ni kuruyor, basın toplantısını yapılacak, birçok muhterem şahıs davetli, sizi de götüreyim dediğinde öğrendim.

"GÜLEN'E HİÇ İLGİ DUYMADIM"

Fethullah hoca denen şahsa herhangi bir ilgi duymadığının altını çizen Hatemi şöyle devam etti; "İlgilenmedim. Sonra bu Gazeteciler Yazarlar Birliği açılışına davet edilm oldum, halbuki davetli değildim.Tamamen tepeden inme. Sonra da bana özel bir ilgisi olmadı Zaman Gazetesi'nin. Hatta

"ERBAKAN HOCAYA AĞIR SÖZLER SÖYLEDİLER"

Asıl meselenin sonradan anlaşıldığını ifade eden Hatemi "Eskişehir Üniversitesi adına konuşan, İnal Cem Aşkın konuşmaya girişti ve birden bire baktım, adını vermeden Erbakan'a şiddetli, yani o sıradaki başlıca Müslüman politikacı oydu, adını vermiyor ama 'Ulan sahtekar, Müslümanlık bu mudur sahtekar' diyor. Ben de ne biçim yere davet edilmişim diye, içimden geçiriyorum,demek ki böyle insanı oyuna getiriyorlar" dedi.

"AMERİKA'NIN PARASIYLA MÜSLÜMANLIK YAPMALARI NORMAL DEĞİLDİ"

Sözlerine devam eden Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, yaşadığı olayların akabinde daha ilginçleştiğini ifade etti.Hatemi " Özbekistan'a Malezya'ya kadar İngilizce ve Türkçe öğreten kolejler açmak', ben 'Bunda kötülük yok, çok sevinilecek şeyler' diyordum. Ben bunlara niye kızalım ki, sevineceğimiz birşey diyordum. Demek Müslüman misyonerliği de başladı, yapabiliyoruz. Ama, birşey canımı sıkar diyordum. bu Amerika'nın parasıyla yapılıyorsa. Siz biliyor musunuz diye bana soranlara, 'Ben de bilmiyorum herhalde Anadolu Kaplanları yardım ediyor' diyordum. Yani ben sempatiyle bakmaya devam ettim Zaman Gazetesi'ne de dersanelere de. Çünkü Müslümanlar adına olumlu işler yapıyorlar diye düşünüyordum" diyerek şaşkınlığını anlattı.

"17 ARALIK BASİT BİR OLAY DEĞİLDİ"

Dersaneler kapatıldıktan sonra, karar kesinleşince çok sertleşme geldiğini söyleyen Hatemi "17 Aralık geldi, Gezi olayları geldi. Orada da bir de baktım, onlar Gezi'yi koruyan tipler olmuşlar, o zaman, birader haklıymış dedim. Ben biraderin Neo-Con 'lara uyuyorlar gibi sözlerini Kanal 7'de filan görünce şaşırıp, biradere sinirleniyordum.

17 Aralık'ta onların çok sertleşebileceğini görünceöyle benim bahsettiğim kadar basit, bir olay olmadığını, hakikaten Türk hükümetinin büyük bir tehlike atlattığını anladım" dedi.

"ERDOĞAN TÜRKİYE'NİN EN DENGELİ İDARECİSİDİR"

Prof.Dr. Hüsrev Hatemi son olarak "Tayyip bey'de hataya uğrama gibi birşey de yok. Nazar değmesin, şimdilik hatalı hareketleri, öyle coşarak yaptığı şeyler az. Alevilere davranışı da ölçülü. İran'a davranışı da ölçülü. Yani birdenbire coşmuyor. Tayyip bey, son yıllarda gördüğüm en dengeli idarecilerden biridir" dedi. Hatemi ayrıca Fahri Korutürk'ün de kendisine öyle göründüğünü hatırlattı.

Beyza Güdücü Akay / Zaman

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Fethullah Gülen denilen şahsa hiç ilgi duymadım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN