Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özal mezarı başında anıldı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 23’üncü yıl dönümünde anıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yayımladığı mesajda, “Aziz milletimizin gönlünde müstesna yeri var” dedi

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Özal mezarı başında anıldı
8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 23'üncü yıl dönümü nedeniyle Topkapı'da bulunan Anıt Mezar'da anma töreni düzenlendi. Törene Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, oğulları Ahmet ve Efe Özal, torunları, diğer aile üyelerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, İstanbul Valisi Vasip Şahin, sevenleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bir mesaj yayımlayarak, "Turgut Özal, ülkemize ivme kazandıran icraatları, demokratikleşme ve kalkınma sürecinde iz bırakan hizmetleriyle milletimizin takdirini kazanmıştır. Ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesinde öncü rol oynamış, aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. Allah'tan rahmet niyaz ediyor; kendisini saygıyla anıyorum" dedi.

ÇELEBİ: ŞEHİTLİK BEKLİYORUZ
Anma törenine katılan Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi "Sayın Cumhurbaşkanımızdan rahmetli Özal'ın şehitliğinin devlet tarafından verilmesini özellikle istirham ediyoruz" diye konuştu.

'KIYMETİ SONRA ANLAŞILDI'
Rahatsızlığı nedeniyle törene tekerlekli sandalyeyle katılan Semra Özal, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özal'ın ölümünün üzerinden 23 yıl geçtiğini ifade eden Semra Özal, " de arıyor dünya da arıyor. Siz aramıyor musunuz? Sizin aradığınız gibi millet de arıyor onu. Ama kıymetini sonradan anladılar" diye konuştu. Özal'ın oğlu Ahmet Özal da "Her geçen gün daha iyi anlaşılıyor rahmetli Özal. Demek ki 20 sene daha geçse fark etmeyecek. Yeni nesiller geldikçe onu öğreniyorlar. 'de Atatürk'ten sonra kaç tane Cumhurbaşkanı var öldükten 23 sene sonra hatırlanan. Bunu sorsam isim sayamazsınız. Rahmetli Özal'ın farkı buydu. Sivil, dindar, demokrat Cumhurbaşkanı. İşte böyle hatırlanan bir insandı. Allah mekânını cennet etsin" dedi. Özal'ın hayatı hakkında yapılan sunumun ardından mezarı başına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga tarafından çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu. Tören, Kuran-ı Kerim okunmasının ardından sona erdi. Vatandaşlar, Özal'ın mezarı başında dua etti.

DAVUTOĞLU: BÜYÜK HİZMETLERİ OLDU
Başbakan Ahmet Davutoğlu da mesajında Özal'ın, ülkenin daha müreffeh, demokratik ve modern bir yapıya kavuşması yolunda tarihi dönüşüme öncülük eden önemli bir devlet adamı olduğunu belirtti. Davutoğlu, Özal'ın başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde, 'nin dünyayla bütünleşmesine, değişim ve dönüşümüne yönelik büyük hizmetlerde bulunduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özal mezarı başında anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN