Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sur hayata döndü

’ın tarihi ilçesi Sur’daki operasyonların son bulmasının ardından hayat normale döndü. Kentin simgelerinden Hasan Paşa Hanı ve Ulu ’nin önü yeniden kent sakinlerinin akınına uğruyor, insanlar huzur içinde çaylarını yudumluyor

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Sur hayata döndü
'da in ve tarihin kalbi Sur, operasyonların sona ermesi ve ilçenin terör unsurlarından temizlenmesi sayesinde, aylar sonra eski günlerine dönmeye başladı. Yerli ve yabancı turistlerin vazgeçemediği 600 yıllık tarihi Hasan Paşa Hanı, uzun bir aradan sonra eski canlılığını yakaladı. Diyarbakırlılar Sur'un tarihi mekânlarında çaylarını ve kahvelerini içerek yeniden gelen huzurun keyfini çıkardı. Kentin simgelerinden olan ve terör olaylarından dolayı uzun süre kapalı olan tarihi Ulu 'nin önü de doldu.

HAYAT RİTİM KAZANIYOR

Sur'da Fatih Paşa, Hasırlı, Savaş, Dabanoğlu, Cevat Paşa ile Cemal Yılmaz Mahallesi'nde terör örgütünün hendek ve barikat açıp, patlayıcı döşemesi nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından operasyonlar başlatılmıştı. 103 gün süren yasak ve operasyonlardan dolayı hayalet ilçeye dönen Sur, sağlanan huzurun ardından eski günlerini yakalamaya çalışıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun doping etkisi yapan Sur ziyaretinden kısa süre sonra tarihi ilçede sosyal hayat yeniden canlanmaya başladı. Diyarbakır'ın ticaret hayatının ve aynı zamanda tarihinin de kalbi gibi olan kadim ilçe, operasyonlar sonrası sağlanan kamu düzeniyle kaybettiği cazibesini yakalamaya çalışırken, tarihi mekânlar insanların akınına uğradı. Hendek siyasetinin ağır tahribata yol açtığı, dinlerin ve dillerin bir arada yaşadığı Sur'da önemli sembollerden olan Hasan Paşa Hanı, Ulu Cami meydanı ve Gazi Caddesi yeniden insanların, önemli mekânı oldu.

Vatandaşlar, inşa projesinin kısa sürede başlaması durumunda Sur'un Toledo'yu da geride bırakacağına inanıyor.

"GÜZEL ŞEYLER OLACAK"

Dört ay aradan sonra açılan Hasan Paşa Hanı'na gelen Mahmut Eken isimli vatandaş gözlemlerini ve hislerini şöyle anlattı: "Diyarbakır'ın tarihi ilçesini kazdıkları hendek ve barikatlardan dolayı harabeye çevirdiler. Günlerce buralara gelmemizin önüne geçtiler. Örgütün öz yönetimi, insanların evinden göç etmesine neden oldu. Çok şükür yeniden huzur ve güven sağlandı. Diyarbakır halkının sağduyusu daha kötü günlerin yaşanmasının da önüne geçti. Aylardan sonra Sur yeniden eski günlerine dönmeye başladı. Gerek burada yaşayanların gerekse dışardan gelenlerin uğrak yeri olan Hasan Paşa Hanı da eski günlerine kavuştu. Şimdi buraya gelerek huzur çayımızı içiyoruz. Proje hızlı bir şekilde hayata geçirilirse Sur eski günlerinden daha iyi olacağına inanıyorum."

"TOLEDO'YU DA SOLLAR"

Hasan Paşa Hanı'nda huzur içinde çay içmenin mutluluğunu yaşayan Serhat Baran ise şunları anlattı: "Burada açılan hendekler, sokaklara döşenen bombalardan dolayı yeniden huzurun sağlanması adına operasyonlar yapıldı. En büyük zararı esnaf ve buradaki insanlar yaşadı. Sur kentin kalbidir, hendekler Diyarbakır'ın kalbini durdurdu. Sur'a yeniden huzur ve güven geldiği için mutluyuz. Sur kendini yavaş yavaş toparlamaya başladı. İnsanlar operasyon bittikten sonra buraya gelmeye çekiniyordu. Ancak son günlerde bu endişede ortadan kalktı. Kamulaştırmayla birlikte Sur projesi kısa sürede hayata geçirilirse Sur, Toledo'yu bile geride sollar. İnsanlar aylardan sonra Sur'un önemli mekânları arasındaki Hasan Paşa'da yeniden huzur içinde çayını ve kahvesini yudumlamanın mutluluğunu yaşıyor."

HALK ÇOK MUTLU

Diyarbakır halkı, kısa süre öncesine kadar bomboş olan kentin tarihi mekânlarında, artık huzur içinde çaylarını yudumlayıp sohbet ediyor. Diyarbakırlılar, "Güvenlik ve huzur yeniden sağlandı" diyerek memnuniyetlerini dile getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur hayata döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN