Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dilipak’ın 16 yılda gelen zaferi

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı merhum Oramiral 'ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada tazminata mahkum edilen gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, 16 yıl süren mücadelesini kazandı. Erkaya'nın varisleri, Dilipak hakkında, 25 Haziran 2000'de kaleme aldığı "Hakkımızı helal etmiyoruz" başlıklı yazısı nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Dilipak’ın 16 yılda gelen hukuk zaferi

Mahkeme, Dilipak ile gazetenin genel yayın yönetmeni merhum Hasan Karakaya'yı 30'ar bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum etti. İç yolları tüketilince, Dilipak ve Karakaya 'ye başvurdu.

EVİNE BİLE HACİZ KOYMUŞLARDI

AİHM, 2015'te hak ihlali kararı vererek, hükümetle tarafların zarar konusunda mutabakata varmasını kararlaştırdı. Bu arada tazminatın ödenebilmesi için Dilipak'ın Kadıköy Acıbadem'deki evi icra yoluyla satıldı. Dilipak ve Karakaya, AİHM kararı üzerine yargılamanın yenilenmesi için başvurdu. Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesi, AİHM kararı doğrultusunda tazminat talebini reddetti.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bu ay onadı, karar düzeltme taleplerini de reddetti. Böylece 16 yıldır süren dava, Dilipak ve Karakaya'nın lehine sonuçlandı. Dilipak'ın, Erkaya ailesi ve avukatlarıyla hukuksuz kararda imzası bulunan kamu görevlileri hakkında idari, hukuki ve cezai açıdan suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dilipak’ın 16 yılda gelen hukuk zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN