Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Ceza caydırıcı etki yapacaktır’

Giriş Tarihi: 21.4.2016
‘Ceza caydırıcı etki yapacaktır’
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'daki cinsel istismar davasında sanığa verilen 508 yıl 3 ay hapis cezasının caydırıcı olacağını söyledi. Çeşitli ziyaretlerde bulunmak için 'a gelen Bakan Bozdağ, gazetecilerin konuya ilişkin sorularına şu değerlendirmelerde bulundu: Yargının verdiği karar somut bir olaya ilişkin bir karardır. Ama bu kararın ortaya çıkması, sanığın aldığı ceza bundan sonra benzer suçlar için caydırıcı bir etki yapacaktır. Ama sadece cezaların caydırıcılığı bu konuda yetmez. Aynı şekilde toplumsal bilincin de yüksek olmasında son derece büyük önem arz etmektedir. Kol kırılır yen içinde kalır anlayışı ile işlenen suçlar, ahlaksızlıklar, çirkinlikler konusunda sessiz kalmamalıyız. Kim suç işlemişse, böylesine bir eylemde bulunmuşsa bunları mutlaka hukuka teslim etmeliyiz, yargıya çıkarmalıyız, hesap vermesini sağlamalıyız ki bu tür ahlaksızlar böyle hadiselerin gizli kalmasından cesaretlenerek yeni ahlaksızlıklar, yeni suçlar işlemesinler. Umarız böyle hadiseler bir daha olmaz. Ama olduğu da mutlaka işin üzerini açmak, hukuka hesap vermesini sağlamak hepimizin üzerine düşen vazifedir. Ayrıca böyle hadiselerin olmaması için pek çok alınması gereken başka tedbirleri de elbette hükümet olarak biz aileler, hepimiz almamız gerekir.


NOTLAR ... NOTLAR ...

Karaman Valiliği, cinsel istismarın toplumsal infial yaratabilecek suç kapsamında olduğu gerekçesiyle dava nedeniyle il sınırları içinde her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüş gibi eylemleri yasakladı.
Duruşma öncesi kentte geniş güvenlik önlemleri alındı. 700 polisin görev yaptığı adliye çevresinde, 10 ayrı noktada güvenlik ve arama noktası oluşturuldu.
Duruşmada, oturumlar, Çocuk Koruma Kanunu gereğince kapalı yapıldı. Yalnızca hüküm açık oturumda açıklandı.
Davanın hazırlık sürecinde, çocukların ifadelerinin psikolog eşliğinde, kamera önünde alındığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ceza caydırıcı etki yapacaktır’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN