Türkiye'nin en iyi haber sitesi

günü nedir? Google'dan Dünya gününe doodle

Özel günler için hazırladığı doodle ile çeken google, gününü de unutmadı. Google, 22 Nisan Dünya gününe özel doodle hazırladı. Peki Dünya günü nedir? 22 Nisan Dünya günü ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 22.4.2016 01:02
Dünya günü nedir? Google'dan Dünya gününe doodle
İlk olarak San Francisco'da düzenlenen Ulusal UNESCO Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı sel tehditlere çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkan Dünya günü ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını haberin ayrıntılarında bulabilirsiniz.

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco'da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson'un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.[1] Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD'nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ'NDE BELGESEL GÖSTERİMİ DÜZENLENİYOR

POST Araştırma Enstitüsü, tüm dünyada geleneksel olarak kutlanan 22 Nisan Dünya Günü çerçevesinde, Yann Arthus-Bertnand'in yönetmenliğinde çekilen ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran "Home" adlı belgeselin gösteriminin ve sonrasında gerçekleştirilecek çevre ile ilgili tartışmaların yer alacağı etkinlik düzenliyor.

POST Araştırma Enstitüsü'nün Köşklüçiftlik'te bulunan ofisinde yer alan Barış Eğitimi Merkezi kütüphanesinde halka açık olarak düzenlenecek olan etkinlik, Cuma akşamı saat 20:00'de başlayacak.

Enstitüden yapılan açıklamaya göre, barış eğitimi, cinsiyet eşitliği ve çevre gibi konularda uzun zamandır faaliyet gösteren POST Araştırma Enstitüsü, her yıl 22 Nisan tarihinde yaklaşık 193 ülkede dünyanın yaşamını kutlamak ve karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Dünya Günü etkinliklerine paralel olarak "Home" adlı belgeselin gösterimini yaparak, katılımcılarla birlikte hem ülkede hem de dünyada yaşanan çevresel tehditleri tartışmaya açacak.

Yapımı 18 ayı aşan "Home" belgeseli, dünyanın güzelliklerini toplam 54 ülkenin havadan çekilmiş şekliyle ekrana getiriyor. Belgesel, günümüzde varolan biyolojik çeşitliliğin zaman içinde nasıl oluştuğunu ve insan kaynaklı çevre zararlarının ekolojik dengeyi nasıl tehdit ettiğini gözler önüne seriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya günü nedir? Google'dan Dünya gününe doodle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN