Vize muafiyeti için sözümüzü tutacağız

AB liderleriyle Gaziantep’te buluşan Başbakan Davutoğlu, vize muafiyetinin AB- mutabakatının asli unsuru olduğunu söylerken, Almanya Başbakanı Merkel “Bu konudaki anlaşmamıza uyacağız” sözünü verdi

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Vize muafiyeti için sözümüzü tutacağız
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile Gaziantep'te buluştu. Davutoğlu Türk vatandaşlarına vize serbestisi için, "geri kabul anlaşması ancak vize muafiyetiyle uygulanır" derken, Merkel de, "Bu konudaki anlaşmamıza uyacağız" sözünü verdi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans ise temmuz ayı sonuna kadar Suriyeli mülteciler için 1 milyar Avro'nun 'ye gelmiş olacağını kaydetti. Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki misafirleri, Nizip Sığınmacı Kampı'nı ziyaret ettikten sonra Gaziantep Üniversitesi'ne geçti. Burada "-AB Suriyeli Sığınmacılara Yardım Programı"na katılan liderler ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu şunları söyledi:

TÜRKİYE SINANACAK BİR ÜLKE DEĞİL: mülteciler konusunda sınanacak bir ülke değildir, tek başına ağır bir yükü üstlenmiş, gereğini yapmıştır. Türkiye'den tek bir Suriyeli iradesi dışında Suriye'ye gönderilmemiştir.

187 MİLYON AVROLUK PROJELER: 3 milyar Avro'luk Türkiye'deki Suriyeli mültecilere destek vaadi söz konusu olmuştu. Bugünden itibaren AB taahhüt ettiği bu fonları hayata geçirmek adına ilk adımı attı. 187 milyon Avro'ya varan projeler başlatıldı.

GERİ KABUL VİZE SERBESTİSİNE BAĞLI: Biz vize muafiyetini Türkiye-AB mutabakatının ayrılmaz parçası olarak görüyoruz. Geri kabul anlaşması ancak vize muafiyeti ile birlikte uygulanır. Biz üzerimize düşeni yapacağız. AB'nin de herhangi bir siyasi gerekçe ileri sürmeden hukuki süreci tamamlamasını bekliyoruz. Zaten öyle bir anlamda geri kabul anlaşması da devreye girmeyecek anlamına gelir.

GÜVENLİ BÖLGENİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ: Maalesef 4 yıldır dile getirdiğimiz bu teklifte uluslararası toplumun gerekli adımları atmaması üzerine bugün bunun bedelini Türkiye ve Suriye halkı ödüyor.

KİLİS İÇİN ASKERİ TEDBİR ALINACAK: Gerek Suriye rejiminin baskıları, zulmü, gerekse DAEŞ, PKK, YPG terör örgütlerinin Türkiye'ye dönük yaptığı her faaliyet mutlaka mütekabiliyet esasları çerçevesinde karşılığını bulacak. Bakanlar Kurulu'nda bu konuyu da ele alacağız, atılması gereken adımlar derhal atılacak, askeri her türlü tedbir alınacak.

'ANLAŞMAMIZA UYACAĞIZ'

Almanya Başbakanı Merkel de "Türk vatandaşları haziran ayında Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilecek mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Türkiye'nin tabi şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Bugün de bu konunun bazı yönlerini ele aldık. Komisyon 4 Mayıs'ta bir rapor sunacak. Ben de bu konudaki anlaşmamıza uymamızı istiyorum, uyacağız. Bir taraftan güvenliği sağlamak istiyoruz diğer taraftan vize serbestisinin taahhüdünün de yerine getirilmesini istiyoruz." Merkel, Türkiye-Suriye sınırında özel bir korumanın sağlanacağı, insanların güvencede olduğu güvenli bir alanın oluşturulabileceğini de belirtti.

TUSK: KİMSE TÜRKİYE'YE DERS VEREMEZ
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise yaptığı konuşmada Türkiye'nin sığınmacıları barındırma konusunda dünyada örnek tek ülke olduğunu vurguladı. Tusk, "Türkiye'ye bu konuda kimsenin ders verme durumu yoktur. Bu konuda sizinle işbirliği yapmaktan büyük onur duyuyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vize muafiyeti için sözümüzü tutacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN