Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polis, 'daki parkları analiz etti

Giriş Tarihi: 27.4.2016 14:49
Polis, İstanbul'daki parkları analiz etti

Emniyet Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Mobil Park Polisi Projesi" kapsamında, kentteki 2 bin 193 park analiz edildi.

Kent genelinde uygulanan ve parklarda yaşanan güvenlik zafiyetlerinin tespit edilerek, gerekli önlemlerin alınması, özel ekiplerle parklarda yaşanacak olumsuz olaylara müdahale edilmesi amacıyla hayata geçirilen proje çerçevesinde, 2 bin 193 parkın analiz raporu hazırlandı.

Rapora göre, parkların yüzde 90'ında kamera sistemi bulunmuyor ve yüzde 80'i suç işlemeye elverişli. Parkların yüzde 74'ünde "zula" diye tabir edilen, suç unsurlarını saklamaya müsait alanlar bulunuyor ve yüzde 93'ünde özel güvenlik görevlisi çalışmıyor.

Canlı bomba şüphelisi yakalandı

Çalışmalar kapsamında ekiplerin asayiş uygulamalarını da içeren faaliyet raporu istatistikleri oluşturuldu.

İstatistiklere göre, parkların daha güvenli bir hale gelmesi için çalışan ekipler, uyuşturucudan güvenliğe kadar her alanda suçlularla mücadele ediyor.

Mobil Park Polisi Projesi'nin kent genelinde uygulandığı yaklaşık bir ay sürecinde parklarda 965 adli, 2 bin 16 idari işlem uygulandı. Ayrıca 658 aranan şüpheli yakalandı.

Ekipler, 15 Mart'ta Fatih'teki Şehzadebaşı Parkı'nda yaptıkları çalışmada, 2 yağma ve bir hırsızlık suçundan kaydı bulunan ve erkek çocuğuna cinsel istismar suçundan aranan A.K'yi gözaltına aldı.

Aynı ilçede, 15 Nisan'da Hekimoğlu Ali Paşa Parkı'nda yapılan uygulamada ise dikkat çekmemek amacıyla kıyafetiyle uyuşturucu satmaya çalışan İ.U. yakalandı.

Ekipler, 6 gün önce ise Sultanbeyli Çeçenistan Parkı'nda, canlı olabileceği iddiasıyla aranan K.Ş'yi gözaltına aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis, İstanbul'daki parkları analiz etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN