‘Yurtlarda mağdur öğrenci yok’

Paralel Yapı’ya yakın yurtları kapatan Valiliği, kapatma işleminin öğrencilerin mağdur edilmemesi için gereken tedbirlerin alınmasından sonra uygulandığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 28.4.2016 17:44 Güncelleme Tarihi: 28.4.2016 17:49
‘Yurtlarda mağdur öğrenci yok’

Valiliği, dün kapatılan Paralel Yapı'ya yakın özel öğrenci yurtlarının hangi gerekçelerle mühürlendiğine ve mağdur öğrencilerin bulunduğu iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Valilik, açıklamasında, yurtta kalan öğrencilerin mağdur edilmemesi için gereken tedbirlerin alınmasından sonra kapatma işleminin uygulandığı belirtildi ve "75 öğrencinin mağdur edildiği şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktır" denildi. Açıklama şu ifadelere yer verildi:

"İlimizde bulunan yükseköğretim ve ortaöğretim öğrenci yurtları; Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği çerçevesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, imar ve ruhsat işlemleri açısından kendi mevzuatları çerçevesinde belediyelerimiz tarafından öğrenci yurtlarının eksiklikleri ile alakalı denetimler yapılmaktadır. Yasal mevzuat çerçevesinde eksikleri belirlenen öğrenci yurtlarından verilen süre içerisinde eksiklerini tamamlamayanlar denetim yapan ilgili kurumlar tarafından yasa gereği mühürlenmektedir.

Serdivan Belediye Encümeni'nin 14-21.04.2016 ve 150-157-158 Sayılı Kararları ile yasal mevzuata aykırı olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen Özel Samanyolu Y.Öğretim Kız Öğrenci Yurdu, Özel Bedir Y.Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu ve Özel Fetih Y.Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu 26- 27.04.2016 tarihlerinde mühürlenmiştir.

Bütün öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli tedbirler alınmış, Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda yer ayrılmıştır. Başvuran bütün öğrencilerin yerleştirme işlemleri yapılmaktadır. Kapatılan öğrenci yurtlarında daimi kalan 75 öğrencinin mağdur edildiği şeklinde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Mağdur olan öğrenci de bulunmamaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Yurtlarda mağdur öğrenci yok’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN