Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sömürgeciler yapay sorunlar üretti

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Sömürgeciler yapay sorunlar üretti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sömürgecilerin neden olduğu tahribatın görmezden gelinemeyeceğini belirterek, "Kendi vatandaşları i hak gördükleri demokrasiyi bölge halkları i lüks görenlerin ikiyüzlülüklerini de ifşa edeceğiz" dedi. Türk- Arap Yükseköğretim Kongresi Kapanış Oturumu ve Gala Yemeği'nde konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:
"İlim Çin'de de olsa alınız" hadisi şerifini kendilerine düstur edinen Müslümanlar sürekli olarak ilim ve hikmetin peşinden koşmuşlardır. Bizim tarihimizde kalem hep kılıcın önündedir. İslam ülkelerinin parlak dönemleri, 19. yüzyıldan itibaren yerini gerilemeye bırakmış, çözülme başlamıştır.
Şunu unutmayalım, şüphesiz 'Bir damla petrol, bir damla kandan daha değerlidir' diyen sömürgecilerin neden olduğu tahribatı görmezden gelemeyiz. Tek kutsalı menfaat olanları, çizdikleri yapay sınırlarla yapay sorunlar üretenleri elbette eleştireceğiz. Kendi vatandaşları için hak gördükleri demokrasiyi bölge halkları için lüks görenlerin ikiyüzlülüklerini de ifşa edeceğiz.
Son iki asırdaki geriye gidişin çözülmenin temel sebebi, ilim ve bilgi merkezlerinin değiştirmesidir. Beyin göçü hayat damarlarımızın kurumasına yol açtı.
Şimdi hep konuşuyoruz, Türk, Arap. Buna üzülüyorum. Arap birliği... Karşısında da Türk birliği mi olacak. Niye olsun ya. Bir taraftan İslam işbirliği diyorsun, öbür taraftan Arap birliği diyorsun. Bu ne menem iştir. Biz İslam birliği niye demiyoruz da Arap birliği diyoruz. Ne Arap'ın Arap olmayana, ne Arap olmayanın Arap'a üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir
Bakın oynanan oyun tamamıyla İslam dünyasının üzerinde, İslam ülkelerinde. Bu oyun buralarda oynanıyor. Onun için ilim erbabı, hikmet erbabı, elindeki gençleri buna göre yarınlara hazırlamalıdır diye düşünüyorum. Temennim odur ki, İslam dünyası şöyle bir silkelenir, kendine gelir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sömürgeciler yapay sorunlar üretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN