Türkiye'nin en iyi haber sitesi

imiz 1919’da başlamadı

Giriş Tarihi: 30.4.2016
Tarihimiz 1919’da başlamadı

imizi neredeyse 1919’dan başlatan anlayışı reddettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Resmi tarihimizi yıllarca İngilizlerin istediği gibi düzenledik” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kutül Amare Zaferi'nin 100. yılı nedeniyle dün akşam Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda önemli mesajlar verdi. Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:
Batı medeniyetinde Türk, belli bir kavmin adı değil tüm Müslümanları ifade eden bir isimdir. da 200 milyonun üzerinde bir varlığa sahip Türkçe konuşan toplumlar denince de akla önce bizim milletimiz gelir. Millet olarak temsil ettiğimiz bu geniş algının gerisindeki büyük mücadeleyi ve fedakarlıkları çok iyi görmek, çok iyi değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizde maalesef, nesillere bu büyük fotoğrafı gösterecek bir anlayışı mevcut değil.

İŞTE KUT'ÜL AMARE ZAFERİ
MİLLETİMİZİN KIYAMI
Tüm cepheleriyle Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı milletimizin kıyamıdır. Yani ayağa kalkışı, şahlanışıdır. Tarih kitaplarında bizim milletimiz için ne denir? Asker millet veya ordu millet ifadesi kullanılır. Çünkü biz gerektiğinde tüm fertleriyle inancı, vatanı, bayrağı, devleti uğruna savaşabilen, bunu göze alabilen bir milletiz. Yani bizim ordumuz sadece muvazzaf değildir. Ayrıca bizim bir de mobil ordumuz vardır. O da milletin ta kendisidir.
Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse 1919 yılından başlatan bir tarih anlayışını reddediyorum. Her kim ki zaferleriyle ve yenilgileriyle son 200 yılımızı, hatta son 600 yılımızı soyutlayıp eski Türk tarihinden Cumhuriyete atlıyorsa biliniz ki o kişi milletimizin de devletimizin de hasmıdır.

İNGİLİZ'İN İSTEDİĞİ GİBİ
Maalesef biz resmi tarihimizi yıllarca tam da İngilizlerin istediği gibi düzenledik. Birinci Dünya Savaşı'nın her cephesinde, başta İngilizler olmak üzere düşmanlarımızın öfkeyle, dostlarımızın ümitle ama tüm dünyanın şaşkınlıkla takip ettiği bir mücadele ortaya koyduk. Ateşkes anlaşması imzalandığında Osmanlı ordusu tüm cephelerde savaşmaya devam ediyordu. Yani ortada çökmüş, bitmiş, teslim olmuş bir ordu, bir devlet yoktu. Bizim bu dönemde başımızı yakan, klasik sorunumuz olan cephede kazanıp masada kaybetme işidir, yani diplomasi eksikliğidir.
Kendi tarihimizin üzerine kara bir örtü örtmeye çalışmışız. Kendi tarihimizi gömmeye çalışmışız. Kendimize ait olan pek çok başarıyı sanki bizimle ilgisi yokmuş gibi kısaca anlatıp geçenler veya hiç değinmeyenler, hem ecdadımıza saygısızlık hem de gelecek nesillere çok büyük kötülük yapmışlardır. Kut'ül Amare Zaferi, bunun en çarpıcı örneğidir.

SELFİE ÇEKEN ÇOCUK GÜLDÜRDÜ
İstanbul'da bir grup çocuk, makam aracında bulunan Erdoğan'la selfie çektirmek istedi. Erdoğan da çocukları kırmadı. Bu sırada Erdoğan, başını araca sokan çocuğa "Sen uyanıksın" dedi. Çocuk da "Trabzonluyum" karşılığını verince, Erdoğan gülümsedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: O tarih anlayışını reddediyorum

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihimiz 1919’da başlamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN