Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Huzurlu gündem 1 Mayıs

DİSK ve KESK Taksim’de ısrar etmeyince 1 Mayıs olaysız kutlandı. Bakırköy’deki kutlamada marşlar söylendi, halaylar çekildi. Türk-’in , Hak-İş’in ve Memur Sen’in mitinglerinde yeni anayasa çağrısı yapıldı

Giriş Tarihi: 2.5.2016
Huzurlu gündem 1 Mayıs
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları 'da resmi etkinlik alanı olarak belirlenen Bakırköy Halk Pazarı alanında gerçekleştirildi. Kutlamalara DİSK, KESK, TMMOB, Birleşik Haziran Hareketi, CHP ve HDP ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı. Kortejler 3 ayrı noktada kurulan arama noktasından geçtikten sonra alana doğru yürüyüşe geçti. ", Barış, Özgürlük", "Yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankartlar açan gruplar sloganlar atıp, şarkılar ve marşlar söyleyip halaylar çekerek alanda toplandı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuşmasında, "Bu ülkede kardeş kanı akmaması için, anaların ağlamaması için, çocukların ölmemesi için barışa, kardeşliğe ihtiyacımız var. Kalıcı barışı ve kardeşliği sağlamalıyız. 1977 Taksim'in katilleri bulunana kadar, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ise, "And olsunki yeniden milyonlarla Taksim'e çıkacağız" diye konuştu. Son olarak 55 siyasi parti, dernek ve sivil toplum kuruluşunun ortak bildirisi Türkçe ve Kürtçe okundu.

HDP'Lİ GRUBA MÜDAHALE
Alana girişte bekleme yapan ve barikatlarını yıkan HDP'li gruba, müdahale edildi. Arama kaydı bulunanlar gözaltına alındı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Amedspor pankartı nedeniyle 15 gencin miting alanına girişine izin verilmediğini iddia etti. Bu arada tüm İstanbul genelinde toplam 206 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Öte yandan DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası ise, DİSK'in Bakırköy'de kutlama kararına uymayarak Fatih'te Saraçhane Parkı'nda açıklama yaptı. Anti-kapitalist Müslümanlar da 1 Mayıs'ı Saraçhane Parkı'nda kutladı.

ERDOĞAN'DAN 1 MAYIS MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi: "Çalışma hayatıyla ilgili mevcut sorunların da, emekçilerimiz, sendikalarımız, işverenlerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz arasında karşılıklı diyalog ve uzlaşma yöntemiyle çözülebileceğine inanıyorum. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün barış ve kardeşliğin egemen olduğu, provokasyonlardan uzak, bir bayram havasında kutlanması temennisiyle tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum."

TAKSİM İNADINA MÜDAHALE
Beşiktaş'tan Taksim Meydanı'na yürümek isteyen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi 3 gruba ve Talimhane'de halay çekerek protesto yapan gruba polis müdahale etti. Elmadağ ve Mecidiyeköy'de de bazı gruplara müdahale edildi. Okmeydanı'nda molotof kokteyli ile polise saldırıp ortalığı yangın yerine çevirerek provokasyon yapılmak istenmesine polis izin vermedi.


Mesut ALTUN-Uğur YILDIRIM-Zafer HALATÇI-Mustafa KAYA-Zeynel YAMAN-Ferit ZENGİN-Metin ARABACIErhan ÖZTÜRK-Ümit UZUN-Emir SOMER-İlhami YILDIRIM-Recai KÖMÜRAhmet KÜLSOY-Yunus Emre KAVAKSercan İNCESU / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Huzurlu gündem 1 Mayıs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN