Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saldırı, PYD işi

’da 23 kişinin yaralanmasına neden olan bambalı saldırıyı düzenleyen kadın terörist Eser Çali ve onu ’den getiren Ali Abdo PYD üyesi çıktı

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Saldırı, PYD işi
SABAH, Ulu Cami ile Kapalı Çarşı arasında 28 Nisan'da yaşanan terör saldırısının tüm detaylarına ulaştı. İstihbarat ve terör birimleri teröristin kimliği ve olayda parmağı bulunan militanlara ulaşarak patlamanın düğümünü çözdü. Saldırının organizatörlerinden ve bombacı Eser Çali'yi kaçak yollarla eğitim aldığı 'den Türkiye'ye getiren Ali Abdo terör örgütü PYD üyesi çıktı.

ÖNCE PKK, SONRA PYD'YE GİTTİ
27 Nisan'da gerçekleştirilen canlı bomba eylemini, "Asya Gilidağ" kod adlı 24 yaşındaki Iğdır Aralık nüfusuna kayıtlı "Eser Çali" isimli kadın teröristin gerçekleştirdiği tespit edilmişti. Çali'nin Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nden (DTCF) 3. sınıfta ayrıldığı ve 2012'de terör örgütü PKK'ya katıldığı belirlendi. Kadın teröristin PYD terör örgütünde eğitim gördüğü belirlendi. Emniyet birimlerinin olayın aydınlatılması için yaptığı çalışmada saldırıya ilişkin önemli ayrıntılara ulaşıldı.

TERÖRİSTİ ALİ ABDO GETİRDİ
Otobüs firmasındaki çalışanlar üzerinden kadın teröristle birlikte Urfa'daki otogara gelen ismin İsa Camıs olduğu belirlendi. Şanlıurfa'da gözaltına alınan Camıs ise YPG terör örgütü ile irtibatlı olan uyruklu Ali Abdo isimli şahsın eylemciyi Suriye'den kaçak yollarla getirdiğini söyledi. Bunun üzerine çalışmalarını derinleştiren polis, Abdo'nun olaydan 3 gün önce Suriye'ye geçtiğini tespit etti. Abdo'nun evinde yapılan aramada terör örgütü PYD bayrağı ile çekilmiş fotoğrafını ele geçirdi.

PATLAYICI MARDİN KIRSALDAN
Teröristin üzerinden çıkan 'Sultan Y.' adına kayıtlı kimliğin sahibi ise Afyon'da gözaltına alındı. Kimliğin Emine Kızıl aracılığıyla kopyalanıp Suriye'ye gönderildiği belirlendi. Olay yerindeki GSM hattının kayıtlı olduğu Mithat Tunç ise Bursa Görükle Mahallesi'nde aynı evde kaldığı 5 kişiyle gözaltına alındı. Tunç, Ağrı'dan tanıdığı üniversite öğrencisi Ümmü Gülsün Meşe'nin birkaç hafta önce kendisine bir çanta getirdiğini, hasta olan 'Sultan' adlı şahsın Bursa'ya geleceğini ve bu çantayı kendisine vererek yardımcı olmasını istediğini, 24 Nisan'da canlı bombanın Bursa Görükle'deki evine geldiğini, 25-26 Nisan'da birlikte gezdiklerini itiraf etti. Ümmü Gülsün Meşe'nin Bursa'dan önce Mardin ve İstanbul'a gittiği tespit edildi. Polis patlayıcının İstanbul'dan Bursa'ya getirildiğini belirledi. Şanlıurfa'da 2, Afyon'da 3, Mardin'de 1, İstanbul'da 1, İzmir'de 1, Bursa'da 9, toplam 17 şahıs gözaltına alındı. Ümmü Gülsüm Meşe, Emine Kızıl, Mithat Tunç, Zekiye Zarka ve İsa Camıs tutuklandı.

2. FACİADAN POLİS KURTARDI
Canlı bomba eyleminin yaşandığı Bursa'yı ikinci faciadan polisin dikkati kurtardı. Terör örgütü PKK'nın Bursa, Kocaeli ve Sakarya sorumlusu Mehmet S., Bursa'daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında şüphe üzerine gözaltına alındı. Şüphelinin üzerinden çıkan nottan yola çıkan polis, Merve T. ile Ayten E. ve Ebru Y.'yi gözaltına aldı. Mehmet S. ve Merve T. tutuklandı.

"Eser Çali" isimli kadın bombacı teröristin, PYD saflarında olduğu kesinleşti. Canlı bomba, saldırı günü başörtüsü giyerek hedef şaşırtmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saldırı, PYD işi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN