Vize muafiyeti süreci Erdoğan ile başlamıştı

Delegasyonu Başkanı Haber vize muafiyeti sürecinin 2013’te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile başladığını kaydetti

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Vize muafiyeti süreci Erdoğan ile başlamıştı
Avrupa Birliği () Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, dün Ankara'da düzenlenen basın toplantısında, vize serbestisini de içeren mülteci anlaşmasının sonuçlandırılması için gerekli kriterlerin yerine getirilmesi konusunda isteklilik anlamında "sürekliliğe" ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bundan sonra gelecek her Türk hükümetinden bunu beklediklerini söyleyen Haber "Vize serbestisi hem Türk hükümetinin hem de Türk halkının istediği bir şey" ifadelerini kullandı.

"2013'TE BAŞLAMIŞTI"
Haber, vize serbestisi konusunda görüşmelerin aslında 2013'te başladığını anımsatarak, çalışmalara o dönemde başlanmasaydı bugün gelinen noktada olunamayacağını söyledi. Çalışmalarda sona yaklaşıldığını ancak tarafların yapması gereken yükümlülüklerinin bulunduğuna dikkat çeken Haber, Türk mevkidaşlarıyla iletişim halinde olduklarını ve geriye kalan kriterlerin de belirlenen tarih çizelgesi doğrultusunda tamamlanması gerektiğini kaydetti.

'TERÖR TANIMI REVİZE EDİLSİN'
'nin bu süreçte yapması gereken en önemli çalışmalardan bir tanesinin de pasaportları AB standardına getirmesi olduğunu belirten Haber, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu'nun AB'ye uyumlu hale getirilmesi, Europol ile operasyonel işbirliği anlaşması ve AB ülkeleri ile adli işbirliği yapılması konularında da yasal sürecin tamamlanması gerektiğini bildirdi. Haber, "Terör tanımının AB standartları ile uyumlu olarak gözden geçirilerek revize edilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vize muafiyeti süreci Erdoğan ile başlamıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN