Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti'de Genel Başkan adayı 20 Mayıs'ta açıklanacak

AK Parti'de kongre süreci tüm hızıyla devam ediyor. Yeni genel başkan adayı, yıpratılmaması ve üzerinde spekülasyon yapılmasını önlemek için en erken 20 Mayıs'ta açıklanacak.

Giriş Tarihi: 8.5.2016 11:36 Güncelleme Tarihi: 8.5.2016 12:19
AK Parti'de Genel Başkan adayı 20 Mayıs'ta açıklanacak

AK Parti, genel başkanın seçileceği olağanüstü kongresi 22 Mayıs'ta yapılacak. Yeni genel başkan adayı ise 20 Mayıs'ta en erken 20 Mayıs'ta kamuoyuna duyurulacak.

AK Parti'de, 22 Mayıs'ta yapılacak 2. Olağanüstü Kongre süreci başladı. Süreç, parti tüzüğünün 70. maddesine göre yürütülecek. Bugüne kadar kongrelerine tek adayla giden AK Parti'de bu gelenek sürecek.

SİVİL TERTİP KOMİTESİ YAPILAACAK İŞLERİ BELİRLEYECEK

Kongre hazırlıklarına başlanan partide yarın teşkilat, seçim leri başkanlıkları ve genel sekreterlik toplanarak 'Sivil Tertip Komitesi' oluşturacak. Komite, kongrenin yapılması ile ilgili çalışmaları koordine edecek, kongrenin ana çerçevesini çizecek, iş bölümü yapacak. Kongreye ilişkin yapılacak işler belirlendikten sonra, adım adım takip için günlük toplantılar düzenlenecek.

MÜZÜK DAHİL HERŞEY ÖNCEDEN HAZIRLANACAK

Salonun tertip ve düzeniyle ilgili organizasyon da bu toplantılarda belirlenecek. Bu toplantılarda, salon içi-dışı düzenlemelerinden katılımcılara, davet edilecek siyasi partilerden, salonda seslendirilecek müziklere kadar pek çok ayrıntıda düzenlemeler yapılacak.

SÜREÇ 2014'TEKİ GİBİ İŞLEYECEK

22 Mayıs'taki olağanüstü kongre süreci, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın parti genel başkanlığı görevini bıraktığı 27 Ağustos 2014'teki 1. Olağanüstü Kongrede olduğu gibi işleyecek. Parti tüzüğünün 70. maddesine göre yürütülecek kongre, genel başkanın veya MKYK ile büyük kongre delegelerinin en az beşte birinin yazılı talebi üzerine olağanüstü toplantıya çağrılabiliyor.

SPEKÜLASYONLARI ÖNLEMEK İÇİN 20 MAYIS'TA AÇIKLANACAK

22 Mayıs'ta Arena'da yapılacak kongrede, sadece genel başkan değil, tümüyle parti yönetiminde yenilenmeye gidilebilecek. Bugüne kadar yapılan olağan ve olağanüstü kongrelerine tek adayla giden AK Parti geleneğini sürdürecek ve bu kongreye de tek adayla gidecek. Teşkilat, milletvekilleri ve kamuoyunun benimseyeceği genel başkan adayı ise en erken 20 Mayıs'ta açıklanacak. İsmin açıklanması, üzerinde spekülasyon yapılmasını ve yıpratılmasını önlemek için kongreden bir gün önce açıklanması da gündemdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'de Genel Başkan adayı 20 Mayıs'ta açıklanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN