Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akit ve Yeni Şafak’a saldırı, silahlı örgüt işi

Akit ile Yeni Şafak’a yönelik silahlı ve molotoflu saldırının iddianamesine göre olayın arkasında Aziz Güler Özgürlük Gücü Milis Örgütü isimli silahlı örgüt var

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Akit ve Yeni Şafak’a saldırı, silahlı örgüt işi

Akit Medya Grubu ve Yeni Şafak gazetesi binalarına 11 Şubat 2016 günü gerçekleştirilen silahlı ve molotoflu saldırı ile ilgili soruşturma tamamlandı. Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından yürütülen soruşturma sonucunda 10 şüpheli için hazırlanan iddianamede, her iki saldırının da Birleşik Özgürlük Güçleri'nin silahlı kanadı Aziz Güler Özgürlük Gücü Milis Örgütü tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi. İddianamede, söz konusu örgütün Kobani'ye giden sol örgüt mensuplarını çatısı altında topladığı ve eski Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) kökenli militanları barındırdığı savunuldu.

ARAÇ BULAN AYNI KİŞİ
Yeni Şafak ve Yeni Akit'e yönelik saldırıda kullanılan iki ayrı aracın Halil Sönmez isimli kişi tarafından temin edildiği saptanırken savcılık, Sönmez'in Birleşik Devrimci Parti içerisinde faaliyet gösterdiğini, bu partinin illegal kanadını ise BÖG'ün oluşturduğunu tespit etti. Akit Medya Grubu'na saldırı eyleminde aracı temin eden Halil Sönmez ile Murat Can Emir ve Okan Kayar isimli kişilerin irtibatları belirlendi. İki şüphelinin olayın gerçekleştiği saatlerde telefonlarının gazete binası çevresinden sinyal verdiği anlaşıldı. İddianamedeki diğer şüphelilerin de saldırıyı gerçekleştiren örgütün mensupları oldukları, örgüt adına çeşitli yasadışı eylemlere katıldıkları kaydedildi. İddianamede, 25 Aralık 2015'te Bayrampaşa'da Öncü Nesil Derneği'ne yapılan saldırıda yakalanan şüpheliler ile Yeni Şafak ve Yeni Akit'e yönelik saldırının faillerinin bağlantılı olduğu ileri sürüldü.

5 SUÇTAN HAPİS
İddianame çerçevesinde halen tutuklu olan Halil Sönmez ile saldırıları gerçekleştirdiği anlaşılan ve il başkanlığında iki silah ele geçirilen Devrimci Parti İl Başkanı Selim Polat için 5 ayrı suçtan, diğer 8 şüpheli hakkında ise söz konusu örgütün propagandasını yapıp eylemlerine iştirak ettikleri gerekçesiyle hapis istendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akit ve Yeni Şafak’a saldırı, silahlı örgüt işi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN