Karşılık verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın rest çektiği AB’ye Dışişleri’nden de yanıt geldi: Erdoğan’ın ifadeleri çerçevesinde gerekli politikalar üretilir ve uygulanır

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Karşılık verilecek
Avrupa Birliği üyesi ülkelere girişte vize muafiyeti tanınması için 'den terör ve terörist tanımlarının daraltılmasını isteyen AB'nin bu talebine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadeleri çerçevesinde gerekli politikalar üretilerek karşılık verilecek.

İFADELERİ ÇOK NET
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'e, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Terörizm Yasası"nda değişiklik talep eden AB'ye yönelik kullandığı "Siz yolunuza, biz yolumuza" ifadelerinin vize serbestisi sürecinin askıya alınması anlamına gelip gelmediği soruldu. "Cumhurbaşkanımız vize anlaşması konusunda çok net ifadeler kullandı" diyen Bilgiç, "Devletimizin başı olarak cumhurbaşkanımızın ifadeleri çerçevesinde gerekli politikalar üretilir ve uygulamaya konulur" değerlendirmesinde bulundu.

BAKANLIKLAR UHDESİNDE
Terörle Mücadele Kanunu'nda AB'nin talep ettiği değişikliklerin içişleri ve adalet bakanlarının uhdesindeki konular olduğunu belirten Bilgiç, bu bakanlıkların AB ülkelerindeki konuyla ilgili müktesebatı incelediğini tahmin ettiğini belirtti. Bilgiç, Berlin'de PYD ofisinin açılmasına ilişkin olarak da PYD, PKK ve YPG'nin aynı örgütler olduğunun altını çizerek, "Ülkelerden beklentimiz terörle mücadelede 'ye destek vermeleri ve ilkeli ve samimi davranmalarıdır" diye konuştu.

396 DÜZENSİZ GÖÇMEN ALINDI
AB ile 1'e 1 değişim formülü konusunda da bilgiler veren Bilgiç, "Mutabakat çerçevesinde bugüne kadar 5 adadan 396 düzensiz göçmen 'ye alındı. Bunlardan 14'ü Suriyeli, büyük kısmı ise diğer ülke vatandaşları. Bunların alınmasına eşzamanlı olarak 125 Suriyeli, Almanya, Hollanda, İsveç, Finlandiya ve Litvanya'ya gönderildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşılık verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN