Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nizami'nin idamı 'da protesto edildi!

'te, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan sorumlu tutulan Cemaat-i İslami Partisi lideri Motiur Rahman Nizami bu idam edildi. Bu zulme karşı çıkmak için 'da bu gece protesto düzenledi.

Giriş Tarihi: 10.5.2016 18:32 Güncelleme Tarihi: 10.5.2016 23:40
Nizami'nin idamı İstanbul'da protesto edildi!

'te, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasındaki bazı olaylardan sorumlu tutulan Cemaat-i İslami Partisi lideri Motiur Rahman Nizami bu idam edildi. Bu zulme karşı çıkmak için 'da bu gece protesto düzenlendi.

İDAM EDİLDİ

Bangladeş'in İslami hareketi Cemaati İslami'nin Genel Başkan'ı Eski Bakan 75 yaşında Mevlana Matiur Rahman bu gece idam edildi. İdamı protesto için bu akşam İstanbul'un çeşitli ilçelerinden hareket eden gruplar 22:00'da Fatih Saraçhane parkında toplanarak idamı protesto etti.

ZULME KARŞI ÇIKTILAR

MOTİUR RAHMAN NİZAMİ KİMDİR?

Bangladeş'te mahkeme tarafından idama mahkum edilen Cemaat-i İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami kimdir?

31 Mart 1943 senesinde doğan Motiur Rahman Nizami, Dakka Üniversitesi'nde eğitim aldı. Cemaat-i İslami partisi içerisinde İslami faaliyet yürüten Motiur Rahman Nizami, Gulam Azzam'ın ardından Cemaat-i İslami hareketinin liderliğini üstlendi.

2014'TE İDAMA MAHKUM EDİLDİ

Nizami, 2014 yılında, Bangladeş'in Cemaat-i İslami liderlerini idam etmek için kurduğu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından idama mahkum edildi.

MAHKUMİYET NEDENİ

Bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusuna destek verdiği ileri sürülen El-Bedr güçlerinin komutanlığını yaptığı belirtilen Nizami, Pakistan ordusuyla işbirliği yapmak ve sivillere yönelik eylemlerin aralarında bulunduğu 16 suçlamayla yargılanarak idama mahkum edilmişti.

MAHKEMENİN 'YARGISIZ' İNFAZI

Cemaat-i İslami yetkilileri, bağımsızlık savaşının ardından 1973'te çıkarılan Savaş Suçları Kanunu'na göre ancak silahlı savunma ya da yardımcı gruplara üye kişilerin savaş suçları ya da insanlığa karşı suç işlemekten yargılanabileceğini, buna karşın üyelerinden hiçbirinin silahlı gruplara üye olmadığını, dolayısıyla bu suçlamalarla yargılanamayacağını vurguluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nizami'nin idamı İstanbul'da protesto edildi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN