Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Yeni taktiklerle ayakta kalmaya çalışıyorlar’

Giriş Tarihi: 10.5.2016
‘Yeni taktiklerle ayakta kalmaya çalışıyorlar’

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: Paralel Yapı üyeleri farklı vakıflar ve cemaatlerin içine sızıp öyle görünmeye çalışıyor

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan dün katıldığı Vakıf Haftası'nın töreninde yaptığı konuşmada Paralel Yapı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akdoğan'ın sözlerinden satırbaşları şöyle:

SİVİL TOPLUM: Vakıf işi büyük bir sorumluluk, vebal taşır. Vakıf malı devletin malı değildir. Devlet bunları yönetiyor olabilir ama o vakıf malını devlet bile istediği gibi kullanamaz. Vakıflar Genel Müdürlüğü miras kalmış, yönetimi kalmamış 52 bin vakfı yönetiyor. 4 bin 500 eseri onardı, 15 bin yükseköğretim öğrencisine burs verdi, 5 bin ihtiyaç sahibi vatandaş muhtaç aylığından faydalandırdı, 22 bin aileye kuru gıda dağıttı. Vakıf Haftası'nın bu yılki teması sivil toplum. Hazreti Muhammed peygamber olmadan önce Hılful Fudul (Erdemliler İttifakı) ile adaleti tesis etmek için, haksızlıklara, zulümlere karşı tavır, mücadele ortaya koymak için sivil toplum inisiyatifini kurdu.

PARALEL YAPI UYARISI: Bugün tüm vakıf, dernek, cemaatler bu anlayışın devamı. Ama bu anlayışa zarar veren, zehirleyen bir kısım yapılar ortaya çıktı. Sivil toplumda, vakıflarda, medyada yanlış yollara sapan, bu alanlardaki insanlara edenler oldu. Bunları da birbirinden ayırıyoruz, samimiyetle Allah için, millet için faaliyet gösterenler bir de casuslar şebekesine dönüşüp kendi ülkesine ve milletine ihanet etmeyi tercih edenler... Milli güvenlik sorunu olarak tanımlanan anlayış, şimdi yeni yeni taktiklerle ayakta kalmaya çalışıyor. Farklı vakıf, cemaatler içine sızıp öyle görünmeye çalışıyorlar. Malı mülkü satıp yurt dışına kaçırmaya, babalarının malıymış gibi veya farklı kişilere devretmeye...

BU SORUŞTURMA HEPSİNE UZANIR: Paralel Yapı soruşturması hepsine uzanır, ticari maksatla bile bir kişi o şirketleri devralırsa bu, suça, teröre ortak olmaktır. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Bazı cemaatlere, vakıfları ucuza devrediyorlar ki soruşturma onlara da dokunsun, çıkıp desinler ki 'devlet cemaatlerin üzerine gidiyor.' Bu oyuna da kimse alet olmasın" uyarısında bulundu. Devletin ve hükümetin bu konularda büyük bir hassasiyetle, kılı kırk yararak hareket ettiğini vurgulayan Akdoğan "Ama bütün bu yapıların da bu şer odaklarının bu yeni taktiklerine karşı, duyarlı olması çok büyük önem taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Yeni taktiklerle ayakta kalmaya çalışıyorlar’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN