Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlar olağanüstü kongreyi yorumladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "Tek ses çıkar bizde. Birlik ve beraberlik vardır ve kol kola girilir. Bu zaten hep görüldü. Ben ne olacağım diyenler değil, 'Ülkem ve partim ne olacak' diyenler vardır bu partide" dedi.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 16:24
Başkanlar olağanüstü kongreyi yorumladı

Büyükşehir Belediye Başkanı , "Tek ses çıkar bizde. Birlik ve beraberlik vardır ve kol kola girilir. Bu zaten hep görüldü. 'Ben ne olacağım' diyenler değil, 'Ülkem ve partim ne olacak' diyenler vardır. bu partide." dedi. AK Parti genel başkan adayının belirlenmesi için Genel Merkez Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen temayül yoklaması devam ediyor. Temayül yoklaması için AK Parti Genel Merkezi'ne gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti içerisinde demokratik bir temayül yapılacağını belirtti.

Her süreçte, partinin değişik kademelerinde görev yapanlar başta olmak üzere, kanaatlerinin alındığını vurgulayan Topbaş, bugün de il başkanları ve belediye başkanları olarak bir araya geldiklerini ifade etti. Daha önce de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili aynı kanaatlerinin alındığını anımsatan Kadir Topbaş, değerlendirmelerin ardından genel merkezin, oluşan kanaatleri değerlendireceğini kaydetti.

"PARTİMİZ İÇERİSİNDE ÇOK KIYMETLİ İNSANLAR VAR"

Gazetecilerin, "Kulislerde iki isim öne çıkıyor, Binali Yıldırım ve Bekir Bozdağ. Sizin de kanaatiniz bu iki isim üzerinde mi?" sorusu üzerine Topbaş, "Partimiz içerisinde gerçekten çok kıymetli insanlar var. Her biri kendini gayet iyi yetiştirmiş. Sayın Davutoğlu'nu daha önce 'de pek çok insan tanımazdı ama şu anda gerçekten yetişmiş, kıymetli bir insan olduğunu, azmini, gayretini gördü, milletimiz. Yine aynı şekilde partimiz içerisinde genel başkanlık yapabilecek, başbakanlık yapabilecek güzel insanlar var. Bugün çıkacak olan değerlendirmeler ve yarınki değerlendirmeler güzel bir sonuç verecektir." yanıtını verdi.

Topbaş, "Kongrede ikinci bir aday çıkar mı?" sorusu üzerine, "Zannetmiyorum çünkü kongreye de tek adayla, tek isimle çıkılır. Bu da zaten bizim partimizin özelliğidir. Tek adayla çıkmak ve güçlü bir sonuca varmak, kenetlenmek, birlikte ve beraberce geleceğe yürümektir." dedi.

"Çok kısa sürede genel başkan değişimi AK Parti açısında sıkıntı yaratır mı?" sorusuna yanıt veren Topbaş, "Hiç problem olmaz. Partimiz içerisinde bugüne kadarki süreçte bunu beraberce yaşadık. Tek ses çıkar bizde. Birlik ve beraberlik vardır ve kol kola girilir. Bu zaten hep görüldü. 'Ben ne olacağım' diyenler değil, 'Ülkem ve partim ne olacak?' diyenler vardır bu partide." ifadelerini kullandı.

AK PARTİ GENEL BAŞKANI'NI PERŞEMBE GÜNÜ AÇIKLIYOR

CUMHURBAŞKANIMIZIN KANAATLERİ ÖNEMLİ

Topbaş, "İstişare sürecinde son basamak Cumhurbaşkanlığı mı olacak?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız, bizim kurucu genel başkanımız. Ben de 43 yıldan beri kendisiyle birlikte siyaset yaptım. Azimli, gayretli, ülkesini, vatanını, milletini düşünen ve gecesini gündüzüne katan, olağanüstü bir gayret gösteren bir insan. Tabii ki onun bu konuda kanaatleri de mutlaka önemlidir ama Türkiye'nin geleceğinin belirlenmesi açısından hepimiz sorumluluk taşımaktayız. Partililer olarak bize de büyük yük yüklenmekte. Duygularımızla, hislerimizle değil doğru olana göre hareket edeceğiz."

"Düşük profilli başbakan" tanımlamasına yönelik değerlendirmesi sorulan Topbaş, söz konusu ifadenin "maksadını aştığını" belirtti.

"Bizdeki bütün profiller güçlüdür, güzeldir ve hizmet verme yarışına girerler, 'Ben ne olacağım' demezler, 'Partim ve ülkem ne olacak' diyenler vardır." ifadelerini kullanan Topbaş, "Geçmişte siyasi partilerde bunu gördük. 'Ben ne olacağım' diyenler, kendisini ve partisini bitirdi. Bizim partimiz bu tarzdaki bir yanlışa düşmez. Vatanımıza, milletimize, insanlığa hizmet vermek önemlidir. İlkelerimiz, ideallerimiz bellidir." değerlendirmesinde bulundu.

AK PARTİ'DE TEMAYÜL YOKLAMALARI BAŞLADI "KANAATLER SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA IŞIK VERECEK"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de AK Parti'deki mevcut gelişmelerin diğer siyasi partilere göre inanılmaz şekilde medeni ve son derece düzgün gittiğini belirtti.

AK Parti'yi "Fikir hareketi" olarak nitelendiren Gökçek, yeni seçilecek genel başkanla yola aynen devam edileceğini ve genel başkanlığa layık olan pek çok ismin bulunduğuna işaret etti.

Melih Gökçek, "Bugün o konuda bir temayül yoklaması yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın da mutlaka bir tercihi olacak. Buradaki kanaatler, Sayın Cumhurbaşkanımıza da ışık verecek. Neticede seçilecek olan genel başkanımızın arkasından geçmişte olduğu gibi olanca gücümüzle yola devam edeceğiz." dedi.

Genel başkanlık seçimi için "Bayrak yarışı" yorumlarının yapıldığı hatırlatılarak ve "Siz bayrağı kime vereceksiniz?" sorusu yöneltilen Gökçek, "Ben vermeyeceğim. İsim sorulur, isim sorulduğu zaman onu da yazarız inşallah. Gönlümüzde bir değil birden çok arkadaş var, İnşallah en güzeli olur." karşılığını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlar olağanüstü kongreyi yorumladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN