' insani diplomasi alanında lider bir aktör'

Giriş Tarihi: 18.5.2016 21:26 Güncelleme Tarihi: 18.5.2016 23:02
'Türkiye insani diplomasi alanında lider bir aktör'

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, " insani diplomasi alanında lider bir aktör haline gelmiştir" dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, " insani diplomasi alanında lider bir aktör haline gelmiştir." dedi.

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin (MiReKoc) düzenlediği "Uluslararası Göç ve Diplomasi" toplantısında konuşan Koru, 'nin insan odaklı dış politika ve insani diplomasi alanında yaptığı çalışmaları anlattı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en dramatik insani krizin Suriye'deki çatışmayla ortaya çıktığını dile getiren Naci Koru, şunları söyledi:

" insani diplomasi alanında lider bir aktör haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en dramatik insani kriz Suriye'deki çatışmayla ortaya çıktı. Suriye'de 11 milyon insan, kadın, erkek, çocuk yerinden oldu. En son rakamlara göre yaklaşık 5 milyon kişi Suriye'den kaçtı. Tüm zorluklara rağmen Türkiye, krizin başından beri Suriyeliler için kapılarını açık tutmuştur. Türkiye, her zaman etnik ya da dine dayalı ayrımcılıktan kaçınmıştır. Suriyeliler için son 6 yılda Türkiye'nin gösterdiği çaba dünya için bir model teşkil etmektedir. Biz uluslararası toplumdan dayanışma ve hareket göstermesini bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye insani diplomasi alanında lider bir aktör'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN