Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genel başkan adayı bugün açıklanıyor

AK Parti yeni genel başkan adayını bugün açıklayacak. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, yeni Başbakan’ın görevlendirilmesine ilişkin takvimin Başbakan Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapacağı veda ziyaretinden sonra netleşeceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 19.5.2016
Genel başkan adayı bugün açıklanıyor
AK Parti'nin yeni genel başkan adayı, bugün saat 11.00'de yapılacak Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında belirlenecek ve ardından kamuoyuna duyurulacak. Açıklanacak aday, pazar günü yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongre'de seçilmesi durumunda AK Parti'nin 3. genel başkanı olacak. AK Parti, kongreyle paralel olarak gerçekleşecek hükümet değişikliği için hazırlıklarını şimdiden yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'nin yeni genel başkanına hükümeti kurma görevini vermesi ile başlayacak güven oylaması süreci için birkaç alternatifli takvim hazırlandı. Hazırlanan alternatifli program şöyle:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Mayıs akşam saatlerinde AK Parti yeni genel başkanına hükümeti kurma görevini verecek. Erdoğan'ın pazar günü Rize programından sonra önce Ankara'ya sonra 'a geçecek olması bu ihtimali güçlendiriyor.
23 Mayıs pazartesi (İstanbul'daki İnsanlık Zirvesi nedeniyle 24 Mayıs'a kalabilir) yeni Bakanlar Kurulu listesi Erdoğan'a İstanbul'da sunulacak.
25-26 Mayıs'ta Bakanlar Kurulu listesi ve hükümet programı Meclis Genel Kurulu'nda okunacak. Anayasa ve İçtüzük gereği iki tam gün sonra Genel Kurul'da hükümet programı görüşülecek. Bu görüşmelerin üzerinden bir tam geçtikten sonra yani 29 ya da 30 Mayıs'ta güven oylaması yapılacak. Böylece haziran ayına yeni bir hükümetle girilmiş olacak. Öte yandan, yeni Başbakan'ın katılacağı ilk kritik toplantı Cumhurbaşkanı Erdogan'ın başkanlığında 26 Mayıs'ta toplanacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı olacak.

AÇIKLAMAYI MUSTAFA ATAŞ YAPACAK
AK Parti'nin yeni genel başkan adayını bugün saat 14.00'te Genel Merkez'de kalabalık bir törenle Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı açıklayacak. Heyette Grup adına Nurettin Canikli, Kadın Kolları Başkanı Selva Çam ile Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş olacak.

DAVUTOĞLU'NDAN ERDOĞAN'A VEDA ZİYARETİ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün bir basın toplantısı düzenledi. Kalın burada gazetecilerin "Sayın Cumhurbaşkanı pazar günü görevlendirme yapacak mı" sorusuna şu yanıtı verdi: "Orada yaşanan süreci takip ediyoruz. AK Parti'nin kendi iç istişaresi sonucunda varılmış bir karar. Sayın Başbakanımıza yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Yarın (bugün) Sayın Başbakanımız Sayın Cumhurbaşkanımıza bir veda ziyaretinde bulunacaklar. Orada Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız takvimin nasıl işleyeceğine, görev iade sürecine, tarihin nasıl şekilleneceğine karar verecekler. Onlar, o kararı verdikten sonra sizlerle paylaşacağız."

İNSANİ BİR KONUYU İSTİSMAR EDİYORLAR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, basın toplantısında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Sümeyye Erdoğan'ın düğününe katılmasına yönelik eleştirilerle ilgili şunları söyledi: "Böyle bir konunun suiistimal edilmesi, esef verici bir durum. Sanki terörle mücadele eden bu askerler, generaller değilmiş gibi, gecesini gündüzüne katarak bu tehditleri göğüsleyen askerlerimiz değilmiş gibi, böyle pervasızca, edep yoksunu ifadelerle, Genelkurmay Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza saldırı yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Devlet protokolü çerçevesinde Başbakanımızın, Meclis Başkanımızın, Genelkurmay Başkanımızın davet edilmiş olması söz konusu. Son derece insani bir konuyu istismar etmeleri, duruşlarının gayrimilli olduğunu göstermekte. Saldırılarla acaba kimlere hizmet ediyorlar?" Kalın dokunulmazlıklara ilişkin ise "Sayın Cumhurbaşkanımız yarın ortaya çıkacak tabloyu bir bütün olarak gördükten sonra kendileri değerlendirmelerini yapıp Meclis Başkanımızla görüşerek o trafiği belirleyecekler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genel başkan adayı bugün açıklanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN