Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 işçi grevde

FETÖ operasyonunda 15 kişinin gözaltına alındığı DEKA’da 100 işçi açlık grevinde. 7.5 milyon TL alacaklı olan işçiler kayyumdan umutlu. Ancak şirket kasası bomboş

Giriş Tarihi: 23.5.2016
100 işçi grevde
Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)" soruşturması kapsamında operasyon yapılan Zonguldak Kilimli'deki Fransızlardan kalma DEKA cilik'te tam bir dram yaşanıyor. Kasası boşaltılarak üçüncü şahıslara devredildiği ve FETÖ'ye finansman desteği sağladığı iddia edilen şirkette 100 işçinin 15 gün önce başlattığı eylem, açlık grevine döndü.

FETÖ/PDY'NİN YÖNETİM ŞEMASI ELE GEÇİRİLDİ

7.5 MİLYON LİRA KAYIP
7.5 milyon lira alacaklı olan işçiler eylemi açlık grevine çevirirken, 3 işçi, dün fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Kendilerini ocağa hapseden işçiler, maaşlarının ödenmesini isterken, atanan kayyumdan umutlu olduklarını söylüyor. Fetullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen maden sahipleri Halit- kardeşleri suçlayan işçiler, ocağa yeni atanan kayyumdan umutlu. Ancak şirketin parası da yok, malı da. Maden sahiplerinin mal varlıkları ve nakit paraları üçüncü şahısların üzerine aktardığı iddia ediliyor. Maden sahibi iki kardeşin, işçileri kapı önüne koyup 7.5 milyon lirayı buharlaştırdığı ileri sürüldü. Operasyon kapsamında Gülen'e yakınlığıyla tanınan maden sahipleri Halit ve Musa Demir kardeşler de gözaltına alınmıştı. Köle sistemiyle çalıştıklarını iddia eden ve alacaklarını isteyen işçiler maden sahiplerini suçladı:

10 yıllık işçi Serkan Demir: Tazminatla birlikte 45 bin lira alacağım var. Mücadelemizi barışçı ve demokratik yollardan sürdüreceğiz.

12 yıllık madenci Emin Gökçe: Patronların, mal varlıklarını 3 şahsın üzerine yaptırdıklarını duyduk ama patronlarımıza güvendik. Böyle vicdansızlık yapacaklarını aklımızdan geçirmedik.

SABAH 2 YIL ÖNCE YAZDI
SABAH, söz konusu madeni 31 Ekim 2014 tarihli sayısında "Bu devirde katırlı maden" haberiyle duyurmuş, Halit ve Musa Demir kardeşler SABAH'ta çıkan haberin ardından dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından uyarılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 işçi grevde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN