Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den Yıldırım'a tebrik

Avrupa Birliği'nden (), hükümeti kurma görevini alan AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım tebrik edilerek, "Ortak bölgesel ve uluslararası zorluklar karşısında beraber çalışmayı dört gözle bekliyoruz" açıklaması yapıldı.

Giriş Tarihi: 23.5.2016 06:02 Güncelleme Tarihi: 23.5.2016 06:03
AB'den Yıldırım'a tebrik

Avrupa Birliği'nden (), hükümeti kurma görevini alan AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım tebrik edilerek, "Ortak bölgesel ve uluslararası zorluklar karşısında beraber çalışmayı ve geçen kasım ayındaki ilk AB- Zirvesi ile 18 Mart'taki AB- anlaşmasında mutabık kalındığı üzere ortaklığımızı tüm yönleriyle gerçekleştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz" açıklaması yapıldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, ortak yazılı açıklama yaptı.

Yıldırım'ın yeni Başbakan adayı gösterildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sadece Türkiye için değil, aynı zamanda AB-Türkiye ilişkileri için de önemli bir zamanda gelen adaylığı dolaysıyla kendisini tebrik ederiz. Ortak bölgesel ve uluslararası zorluklar karşısında beraber çalışmayı ve geçen kasım ayındaki ilk AB-Türkiye Zirvesi ile 18 Mart'taki AB-Türkiye anlaşmasında mutabık kalındığı üzere ortaklığımızı tüm yönleriyle gerçekleştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz."

AB-TÜRKİYE ANLAŞMALARI

Sığınmacı akışı karşısında zor durumda kalan AB, soruna kalıcı çözümü için Türkiye'nin yardımına muhtaç. 29 Kasım'da yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nde sığınmacı Türkiye'nin üyelik sürecinin yeniden canlandırılması, yeni fasılların açılması, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar avroluk fon sağlanması, Türkiye ve AB arasında senede iki kez zirve düzenlenmesinde mutabık kalınmıştı.

18 Mart'taki zirvede ise Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran sonuna kadar kaldırılması, ek 3 milyar avroluk fonun yanı sıra, 20 Mart'tan sonra Türkiye üzerinden Yunan adalarına giden sığınmacıların geri kabul edilmesi ve Türkiye'ye gönderilen her bir Suriyeli sığınmacı için Türkiye'den bir Suriyeli sığınmacının AB ülkelerine yerleştirilmesine karar verilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Yıldırım'a tebrik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN