Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'küresel vicdan' çağrısı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya İnsani Zirvesi'nde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-Ki Mun ile ortak basın toplantısında konuştu.

Giriş Tarihi: 24.5.2016 17:49 Güncelleme Tarihi: 24.5.2016 18:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'küresel vicdan' çağrısı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Dünya İnsani Zirvesi'nin kapanış konuşmasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

"Tel örgüler ve yükseltilmiş duvarlar bu sorundan sizi uzak tutamaz.12 milyon insanın yerinden edildiği kriz karşısında kimse iyi bir sınav verememiştir, birkaç ülke dışında. Bugün insani krizlere maruz kalan insanlar merhamet yoksunluğundan hayatını kaybediyor.

İnsani krizleri çözmek üye ülkelerin sorumluluğudur. Ev sahibi olarak işimiz burada bitmedi, sorumluluğumuz arttı.Ümidim ve beklentim zirvenin insani sonuçlara vesile olmasıdır. Mağdura el uzatmak insan olmanın gereğidir. Zirveye 173 ülkeden 9 bin ziyaretçi katıldı.

Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım artık, hiçbirimiz kendimizi insani krizlerin etkilerinin dışında tutamayız. Buna, silahlı çatışmalardan terör saldırılarına, doğal afetlerden iklim değişikliğine kadar tüm insani krizler dahildir. Sınırlar, mesafeler, yükseltilmiş duvarlar, tel örgüler, bizi sorunlardan uzak tutmaya yeterli olmayacaktır. Bunun en son örneğini 6 yıldır süren Suriye krizinde hem de çok acı bir şekilde yaşıyoruz. Akdeniz'in azgın dalgalarının yuttuğu hayatlar, sahillere vuran masum çocuk bedenleri bu mesajı adeta bir tokat gibi insanlığın suratına çarpıyor.

'ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞTIK'

Gelişmiş teleskoplarla, uydularla uzayın derinliklerini araştıran insanlık, hemen yanı başındaki acıları, sorunları, krizleri adeta görmüyor. Bu çarpıklığı düzeltmek için küresel vicdanı hayata geçirmeliyiz. Bizleri, çocuklarımızı, torunlarımızı ve insanoğlunun gelecekteki tüm nesillerini ilgilendiren bu sorunun çözümü için iki gün boyunca çalıştık. Şayet bu zirve vesilesiyle insanlığın ortak vicdanında küçük de olsa bir kıpırdanma sağlayabildiysek kendimizi başarılı olmuş sayacağız.

Merkel dışında G-7 ülkelerinin burada olmaması üzüntü verici. Afrika'daki tablo 'vicdan' diyor. Önümüzdeki hafta da Afrika'ya gideceğim. Turistik ziyaret için değil, çalışmalar için gidiyorum.

DÜNYA LİDERLERİNE 'SURİYE' ÇAĞRISI

Suriye'de savaş durmadan insani yardımların yine faydası var. Suriye'nin kuzeyinde yeni bir şehir kurma önerimiz var Türkiye olarak. Bunu dünyadaki gelişmiş ülkelerin liderleriyle görüştüm. Herkeste şu endişe var; Bunun güvenliği ne olacak? Ben de diyorum ki, 'Uçuşa yasak bölgeler ilan ederiz ve güvenlik tedbiri alırız' diyorum. Yeter ki terör örgütlerinden korkmayalım, tümünün üzerine korkusuzca gidelim. Teröristler kadar cesur değilsek, insanlığın bağımsızlık mücadelesini veremeyiz."

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un açıklamaları ise şöyle:

"Son derece başarılı bir zirve oldu."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'küresel vicdan' çağrısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN