Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü adamı İbrahim Bodur son yolculuğuna uğurlanıyor

Ünlü adamı İbrahim Bodur son yolculuğuna uğurlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İbrahim Bodur'un cenazesine katıldı.

Giriş Tarihi: 24.5.2016 14:09 Güncelleme Tarihi: 24.5.2016 15:42
Ünlü işadamı İbrahim Bodur son yolculuğuna uğurlanıyor

dünyasının önemli isimlerinden, Kale Grubu kurucusu ve onursal başkanı Dr. İbrahim Bodur, hayatını kaybetti. İbrahim Bodur'un cenazesi, Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Çanakkale Çan'a götürülecek.


Sanayiciliğe 1950'lerin sonunda başlayan Bodur, Türkiye'nin ilk halka açık şirketini kuran isim olarak da biliniyor.

Kale Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, grubun kurucusu ve onursal başkanı olan İbrahim Bodur, 88 yaşında vefat etti.ÇANAKKALE SERAMİK İLE BAŞLADI

Bir süredir sağlık problemleriyle mücadele eden İbrahim Bodur, 1957 yılında üretime geçen Çanakkale Seramik'le başladığı sanayi hayatında; Çanakkale'den Erzurum'a, Mardin'den İzmir'e, İstanbul'dan İtalya'ya uzanan onlarca fabrikanın, 17 şirketin, onbinlerce öğrenci okutan ve binlerce işsize meslek edindiren bir vakfın, TÜSİAD'dan İSO'ya kadar bugün ülkenin en önemli STK'ları arasında yer alan çok sayıda kurumun kuruculuğu ve başkanlığı gibi birkaç ömre sığabilecek başarılara imza atmıştı.

Ünlü işadamı İbrahim Bodur son yolculuğuna uğurlanıyorTÜRKİYE'NİN GURU PROJESİNDE ONUN DA İMZASI VAR

Teknolojisi ve yazılımıyla tamamen Türk mühendislerinin eseri olan Kale-Baykar Makine ortaklığında geliştirilen taktik sınıfı Türkiye'nin ilk yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar Blok 2 İHA'nın üretiminde İbrahim Bodur'un da imzası var.


TÜRKİYE'NİN İLK YERLİ TAKTİK İHA'SI

Türkiye'nin ilk yerli taktik sınıfı İnsansız Hava Aracı(İHA) 'Bayraktar Blok 2 İHA' Büyükçekmece TÜYAP Fuar Merkezi'ndki IDEF'15'de görücüye çıktı. Baykar Makine Genel Müdürü Haluk Bayraktar, fuarda sergiledikleri İHA'yı 'gözbebeği' olarak nitelendirdi. Haluk Bayraktar, 24 saat 30 dakikalık uçuş testiyle ve 27 bin feet irtifaya çıkararak bir rekora imza atan Bayraktar Blok 2 İHA'nın Türkiye'yi havacılık alanında bir ileri lige taşıyacağını ifade etti.

Bayraktar, insansız hava aracı sisteminin Kasım 2014'de Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkilileri huzurunda gerçekleştirilen test ve kabul süreçlerinin başarılı şekilde tamamlanmasıyla TSK envanterine girdiğini belirtti.

Türkiye havacılık tarihi açısından atılan bu adımın önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi

Burada bulunan insansız hava aracına baktığımız zaman 650 kilogram kalkış ağırlığına sahip, tam otomasyon uçuş sistemiyle donatılmış ve özellikle tüm kritik aksamı milli ve özgün olarak Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Bizden talep edilen bu sistemde 18 bin feet uçuş irtifasıydı. Biz bunu 14 Haziran 2014 tarihinde 27 bin feet irtifaya çıkararak ülkemizin uçuş irtifa rekorunu kırdık. Aynı şekilde ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 24 saat 30 dakikalık uçuş testiyle milli hava aracıyla başka bir rekora da imza attık. Bu sistemde dünyada ilk defa kullanılan belli özellikler var. Örneğin taktik sınıfı insansız hava aracı sisteminde ilk defa üç yedekli uçuş kontrol sistemi geliştirildi. Taksi aşamasından, kalkışına uçuşuna, fren-park otomasyonuna kadar bu seviyede insansız hava aracı dünyada bir ilktir. Bizim burada sergilediğimiz bu ürün adeta gözbebeğimizdir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü işadamı İbrahim Bodur son yolculuğuna uğurlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN